Chyba każda z nas już nie raz słyszała o konieczności spożywania produktów bogatych w kwasy tłuszczowe. Jak się jednak okazuje, są one jeszcze bardziej potrzebne najmłodszym, których organizmy dopiero się rozwijają. Dlaczego to takie istotne, by kwasy omega 3 znalazły się w dziecięcej diecie? Które produkty żywnościowe dostarczają ich do organizmu? I jakie – dostępne w aptece – kwasy omega 3 dla dzieci są najodpowiedniejsze?
Rola kwasów omega 3

Kwasy omega 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu (Źródło: www.rozwojosobisty.wordpress.com)
Kwasy omega-3 – a zwłaszcza DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy) – to dwa długołańcuchowe kwasy tłuszczowe zaliczane do – niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu – nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Spełniają one wiele ważnych ról. Najważniejszą z nich jest to, że tworzą podstawy mózgu, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tłuszczów. Kwasy te (a przede wszystkim DHA) stanowią 60 procent tłuszczów niezbędnych do pracy mózgu. Kwasy omega-3 są również niezastąpione przy procesie budowy błon komórkowych. Odpowiadają one również za prawidłową funkcję siatkówki oka, stanowiąc jej bazę tłuszczową.
Kwasy omega 3 – źródła
Aby dostarczyć do organizmu dziecka prawidłową ilość kwasów tłuszczowych, warto wprowadzić do jego jadłospisu odpowiednie artykuły spożywcze. Jakie zatem pokarmy są źródłem bogactwa kwasów omega 3? Do tej grupy produktów przede wszystkim zaliczają się: tłuste ryby morskie, żyjące w zimnych wodach, owoce morza, olej rzepakowy, nasiona lnu, olej sojowy, orzechy, migdały, masło i pestki dyni. W zależności od sposobu chowu – żywnością pełną kwasów tłuszczowych – mogą być także jajka i mięso. Dziecięcą dietę możemy również wzbogacić o podawanie malcowi tranu, dostosowanego do potrzeb najmłodszych. Taki produkt w pełni odpowie na szczególne potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Kwasy omega 3 to składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu dzieci. Warto zwracać zatem uwagę na to, by jadłospis pociechy był bogaty w produkty żywnościowe, dostarczające organizmowi odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych. Dodatkowo dobrze jest podawać dziecku tran, dedykowany najmłodszym, w celu uzupełnienia ewentualnych braków tych składników.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.