Miód – nazywany także płynnym złotem – to przysmak od wieków stanowiący symbol dobrobytu. Dojrzały, wydobywany z plastrów – wykonanych z matematyczną precyzją – trafia z sielankowego świata pod nasze dachy. Mieszkając w Polsce, mamy możliwość kosztowania go w setkach smaków i tysiącach odcieni. Czym charakteryzują się poszczególne typy miodu i jak możemy ten szczególny nektar wykorzystać we własnej kuchni?
Paleta barw i smaków
W naszym kraju dysponujemy wieloma rodzajami miodu, z czego każdy z nich charakteryzuje się odrębnymi cechami. Akacjowy posiada kolor kremowy, wręcz biały. Z kolei lipowy lekko szczypie w język. Zielonozłoty ze spadzi ma cierpki posmak, a rzepakowy z wyglądu przypomina smalec. W leśnym nektarze możemy poczuć nuty dzikich jeżyn i chabrów, natomiast jasny miód faceliowy zaskoczy nas swoją delikatnością. Do wyboru mamy także brunatny ostry miód wrzosowy, ciemnobursztynowy gryczany, złotopurpurowy i kwaśny malinowy, koniczynowy, wielokwiatowy, mniszkowy, nostrzykowy oraz nawłociowy.
Miód w kuchni
Dawniej złociste nektary wypełniały wszystkie domowe spiżarnie i apteczki. Również dzisiaj miody doceniane są jako doskonałe dodatki do placków, deserów, dań mięsnych, owoców, żytnich chlebów oraz do gorących racuchów z kwaśnym jogurtem. Polecane są również miody pitne: półtoraki, dwojaki, trójniaki, a także czwórniaki, z których najmocniejsze są te pierwsze. A jak przykładowo możemy wykorzystać miód w swojej kuchni? Jednym ze sposobów jest wykonanie karmelków miodowych, do których będziemy potrzebować:
- 200 mililitrów śmietanki 30%
- 500 gramów miodu lipowego
- 50 gramów startego imbiru
- 3 gwiazdek anyżu
- soku i otartej skórki z cytryny
- 3 gałązek tymianku
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- cukru pudru do posypania karmelków
Karmelki miodowe – przygotowanie
Aby przygotować karmelki miodowe musimy zacząć od wlania śmietany i miodu do garnka o wysokim brzegu, dodania startego imbiru, anyżu, skórki z cytryny, gałązki tymianku oraz cukru. Następnie wszystko to gotujemy na wolnym ogniu przez około 30 minut, co jakiś czas mieszając. Przecedzamy masę i wlewamy do czystego garnka. Ponownie gotujemy, zwiększając płomień. Dodajemy sok z cytryny i gotujemy około 10-15 minut. Gdy masa będzie miała złoty kolor, dodajemy sodę oczyszczoną, całość mieszamy i wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Odstawiamy masę do wystygnięcia (tak by nie była zimna), następnie zagniatamy w gumowych rękawiczkach, rozciągamy kilkakrotnie i formujemy karmelki. Za pomocą nożyczek odcinamy cukierki dowolnej wielkości. Po uformowaniu i przestudzeniu karmelków, posypujemy je cukrem pudrem i wstawiamy do lodówki.
Miód to smakołyk, który w polskiej kuchni cieszy się powodzeniem od lat. Możemy korzystać z wielu rodzajów miodu – wyróżniających się niepowtarzalną barwą i smakiem – aby przygotowywać z nich doskonałe desery, placki, posiłki z owoców, mięsa i chleba. Jednym ze sposobów na wykorzystanie miodu, jest samodzielne wykonanie karmelków miodowych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.