Łódź jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w Polsce. To ważny ośrodek akademicki, który przyciąga studentów z całego kraju. Co można powiedzieć o walorach tego miasta oraz o ofercie, jaką roztacza przed młodymi ludźmi, chcącymi się tu kształcić?

Łódź – historia i zabytki

Prawa miejskie nadano Łodzi już za czasów panowania króla Władysława Jagiełły w 1423 roku. Niemniej dopiero napływ przedsiębiorców i rozwój urbanistyczny w XIX wieku sprawił, że miejscowość ta zyskała na znaczeniu. Historia miasta nie jest zatem zbyt długa. Mimo to, znajduje się tu bardzo dużo obiektów, uznanych za zabytkowe. Jednym z nich jest reprezentacyjna ulica Piotrkowska. Wzdłuż niej można znaleźć klasycystyczną „Białą Fabrykę Geyera” –  uznaną przez miesięcznik National Geographic Traveler za jeden z „7 nowych cudów Polski” –  neogotycką bazylikę archikatedralną oraz eklektyczny pałac Juliusza Heinzla, w którym obecnie znajduje się Urząd Miasta Łodzi. Na uwagę zasługują też między innymi zespoły pofabryczne rodzin Poznańskich i Scheiblerów. W pierwszym z nich znajduje się niezwykły neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego, który zasłużył sobie na miano „łódzkiego Luwru”.

Pałac Izraela Poznańskiego

Pałac Izraela Poznańskiego (Źródło: podroze.onet.pl)

Łódź – ośrodek akademicki

Łódź to także ważny ośrodek akademicki w Polsce. Ma tu swoją siedzibę 28 szkół wyższych, na których kształci ponad 122 tysiące studentów. Pierwszą uczelnią akademicką w tym mieście został Uniwersytet Łódzki, powołany do istnienia dekretem z dnia 24 maja 1945 roku. W tym samym czasie powstała także Politechnika Łódzka – obecnie jedna z największych uczelni technicznych w Polsce. Na uwagę zasługuje również słynna Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT), specjalizująca się w sztukach filmowych. Do grona łódzkich uczelni publicznych zalicza się także: Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Uniwersytet Medyczny oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.

Szkoła Filmowa w Łodzi

Szkoła Filmowa w Łodzi (Źródło: wikipedia.pl)

Akademiki – Łódź

Uczelnie w Łodzi przyciągają studentów, którzy na czas nauki chętnie osiedlają się w tym mieście. Nie dziwi zatem fakt, iż hasło „akademik łódź” ma w sieci sporą liczbę wyświetleń. Niestety, w akademikach uczelnianych nie wszyscy znajdą wolne miejsca. Odpowiedzią na duże zapotrzebowanie ze strony uczących się ludzi – poszukujących miejsc noclegowych – są prywatne akademiki w Łodzi. Na szczególną uwagę zasługuje oferta BaseCamp. Co można o niej powiedzieć? Ten prywatny akademik w Łodzi mieści się w historycznym budynku – dawnej manufakturze książek. To miejsce dostało nowe życie i zostało dostosowane do potrzeb młodych, uczących się ludzi. Aby dowiedzieć się więcej o ofercie BaseCamp, warto odwiedzić stronę https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/polska/lodz/ oraz powrócić do artykułu https://mamapisze.com.pl/akademik-opcja-dla-kazdego/.

Łódź to barwne miasto, słynące z wielu cenionych uczelni. Nie dziwi zatem fakt, że tak wielu młodych ludzi pragnie studiować i osiedlić się w tym mieście. Z tego też powodu chętnie korzystają z oferty łódzkich akademików.