Niektórzy młodzi rodzice obawiają się, że wraz z przyjściem dziecka na świat zmniejszy się częstotliwość ich podróży. Inni w tym czasie pokazują, że maluch nie stanowi żadnej przeszkody do odkrywania nowych miejsc i chętnie zabierają go na pokład samolotu, by wspólnie doświadczać przygód w różnych krajach. Jak przygotować się do lotu z pociechą?

Podróż samolotem z dzieckiem – o czym pamiętać?

Podczas przygotowań do podróży z dzieckiem trzeba pamiętać, że miejsca w samolocie przydzielane są losowo. Aby mieć pewność, że będzie się siedzieć obok swojej pociechy, należy wykupić konkretne miejscówki na stronie internetowej przewoźnika w takcie zamawiania biletów. Co kluczowe, maluchy do 2. roku życia mogą podróżować na kolanach rodzica, co wiąże się też ze sporymi zniżkami za bilety.

Wielu rodziców decyduje się na wakacje z niemowlakami właśnie ze względu na oszczędności. Nawet drogie kierunki wychodzą wtedy o wiele taniej, ponieważ za bobasy prawie w ogóle się nie płaci. To samo dotyczy usług hotelowych.

W trakcie lotu z dzieckiem zwykle trzeba kilka razy udać się do łazienki pokładowej np. by zmienić pieluszkę. Należałoby zatem wykupić miejsca przy korytarzu, aby inni pasażerowie nie musieli zbyt często wstawać.

Gdy dziecko jest na etapie rozszerzania diety lub lot ma trwać bardzo długo, najlepiej skontaktować się z linią lotniczą lub znaleźć informacje na stronie internetowej, czy na pokładzie da się zamówić jedzenie i picie dostosowane do diety malucha. Warto jednak zabrać ze sobą jego ulubione przekąski, aby mogło w trakcie podróży zjeść coś, co z pewnością mu posmakuje.

Pamiętaj, że reakcja dziecka może być różna niezależnie od tego, jak dobrze się przygotujesz. Ważne, by to rodzice przekazywali swojemu szkrabowi spokój, czułość i zrozumienie. Koniecznie zadbaj o wszelkie formalności i sprawdź, czy kraj, do którego się udajecie, wymaga posiadania paszportu. Jeśli tak, zatroszcz się o to na kilka miesięcy przed wylotem, żeby na pewno zdążyć. Niektóre kierunki wymagają jedynie dowodu osobistego.

Podczas startu i lądowania maluch może mieć problemy ze zmianą ciśnienia. Aby ochronić go przed zatkanymi uszami, warto dać mu smoczek czy gryzak lub karmić w tych momentach. Starsze dzieci mogą sięgnąć po gumę do żucia, która również pomaga uchronić się przed dyskomfortem. Pamiętaj o tym, że jeśli na wakacjach planujecie wypożyczyć samochód, należy wcześniej zgłosić chęć zamontowania fotelika dla bobasa.

Pierwszy lot samolotem z dzieckiem – co wziąć do bagażu?

W pierwszą podróż z maluchem najlepiej wziąć ze sobą składany wózek. W większość linii lotniczych nie trzeba za niego dodatkowo płacić, ale najlepiej zapoznać się z zasadami transportu bezpośrednio na stronie przewoźnika. W bagażu podręcznym powinny się znaleźć takie rzeczy jak:

  • ubranko na zmianę,
  • pielucha,
  • chusteczki nawilżane,
  • przekąski,
  • ciche zabawki,
  • przyjmowane lekarstwa,
  • podstawowe kosmetyki np. krem nawilżający.

Poza tym warto mieć przy sobie medykamenty na nieprzewidziane sytuacje takie jak np. biegunka. Przed udaniem się w podróż powinno się też sprawdzić, jakie są warunki do zmieniania pampersa w samolotach danej linii lotniczej. Niekiedy w bagażu przyda się jeszcze przenośny przewijak.

Lot samolotem z niemowlakiem – czy warto podróżować?

Podróż samolotem z niemowlakiem czy małym dzieckiem przeraża niemal wszystkich młodych rodziców, ale zwykle okazuje się, że nie było powodów do zmartwień. Jeśli maluch jest zdrowy i nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza co do uczestnictwa w takich wyprawach, to zdecydowanie warto korzystać z tej możliwości.

Może się zdarzyć, że bobas prześpi cały lot. W przypadku jakichkolwiek niedogodności nie bój się poprosić o pomoc personelu pokładowego. Nie powinno się rezygnować ze zwiedzania świata i wspólnego odkrywania nowych miejsc ze swoją pociechą tylko ze względu na strach przed lataniem. Dziecko również przyzwyczaja się do podróży i każda kolejna będzie jeszcze lepsza oraz mniej stresująca.