Znajomość zasad żywienia dzieci w różnym wieku to klucz do ich prawidłowego rozwoju i zdrowia. Szczególnej uwagi wymaga dieta niemowlaka zarówno w początkowym etapie, jak i w okresie rozszerzania gamy produktów. Jakie składniki mogą zaszkodzić szkrabowi? Poznaj listę zakazanych pokarmów!

Lista produktów zakazanych u niemowlaka

W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepszym sposobem żywienia jest mleko matki. Czasami występują jednak sytuacje, w których kobieta nie ma pokarmu lub ma go zbyt mało. Wtedy wskutek konsultacji z lekarzem należy wprowadzić mleko modyfikowane. Porada specjalisty to konieczność, aby wykluczyć ewentualne alergie i dobrze dopasować produkt do organizmu maluszka.

Przez pierwsze pół roku życia bobasa nie powinno mu się podawać nic poza mlekiem. Po 6 miesiącach można rozpocząć etap rozszerzania diety, co najlepiej zrobić pod okiem dietetyka. Do pierwszego roku życia dzieci nie mogą jeść:

  • grzybów,
  • surowego mięsa,
  • surowych jajek,
  • soli, miodu i cukru,
  • mleka pochodzenia zwierzęcego,
  • przetworzonych produktów i fast foodów.

Ze względów zdrowotnych powinno się unikać słodyczy czy innych przetworzonych pokarmów co najmniej do 2. roku życia. Jednak każdy maluch jest inne i rozwija się w swoim tempie. To matka najlepiej wie, jak długo może karmić piersią, a kiedy podać dzieciom dodatkowy posiłek. Oczywiście, wszystko musi przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza, ale nie trzeba trzymać się sztywnych ram czasowych, szczególnie w kwestii rozszerzania jadłospisu.

Rozszerzanie diety – jak przebiega?

Początki rozszerzania diety zwykle mają miejsce w okolicach 6. miesiąca życia malucha. Wtedy można podać dziecku pierwsze warzywa i owoce. W tym pomocne okazują się słoiczki, w których jedzenie ma formę musu. Szkrab nie potrafi jeszcze gryźć, więc wszystko musi być zmiksowane. Składniki powinny być gotowane, a nie smażone. Nie mogą zawierać przypraw (sól, cukier).

Po warzywach i owocach stopniowo wprowadza się zboże i źródła białka w postaci chudego mięsa (np. piersi z kurczaka). Z czasem w jadłospisie pojawiają się również ryby, ale poddane termicznej obróbce. Nie wolno dawać maluchowi wędlin, parówek czy innych przetworzonych mięs. Liczy się prostota, miękka konsystencja i brak przypraw.

Około 8. miesiąca życia można serwować składniki nie tylko zmielone, ale i pogniecione, które mają wyraźniejszą strukturę. Należy obserwować preferencje swojego malucha, a także wszelkie jego reakcje na poszczególne jedzenie. Na etapie rozszerzania diety da się wyłapać już alergie czy nietolerancje pokarmowe.

Wdrażanie nowych produktów do jadłospisu dziecka powinno przebiegać wraz z zastosowaniem specjalnych naczyń i niewielkich sztućców. Warto zaopatrzyć się w specjalne miseczki na zupki czy talerzyki na mięsne i warzywne posiłki.