Przestrzeń powietrzna od wieków fascynowała człowieka. W zamierzchłych czasach możliwość wzbicia się w przestworza i spojrzenia na świat z góry, stała się niespełnioną fantazją wielu osób. Stopień zainteresowania lataniem w przeszłości, obrazował między innymi grecki mit o Dedalu i Ikarze. Niestety, bohater tejże opowieści – podczas realizacji swojego marzenia o podniebnym podróżowaniu – poniósł najdotkliwszą karę. Być może historia ta miała stać się dla ludzi przestrogą przed sięganiem po to, co dla nich niedostępne. Z czasem jednak, niezmorzone wysiłki wynalazców i naukowców – pragnących zrealizować odwieczną tęsknotę człowieka – doprowadziły do skonstruowania statku powietrznego. Jak powstał pierwszy samolot? Czy widokowy lot tym środkiem transportu może stać się pomysłem na prezent dla naszych bliskich? Na wszystkie te pytania odpowiedzi udzieli nam poniższy artykuł.
Samolot – krótki rys historyczny
W okresie renesansu pierwszy projekt lotni stworzył sam Leonardo da Vinci, który dokładnie przyglądał się w tym celu naturalnym mistrzom w podniebnym fachu, czyli ptakom. Musiało jednak upłynąć kilka stuleci, by w XIX wieku pierwsi pionierzy latania – tacy jak Niemiec Otto Lilienthal – udowodnili, że tego rodzaju konstrukcja (szybowiec) w istocie może wznieść człowieka w powietrze. Pod koniec wieku, wielu wynalazców próbowało skonstruować samolot, czyli szybowiec z napędem. Sukces w tym względzie odnieśli dopiero bracia Wright, pochodzący z Ameryki. Zbudowali oni samolot poruszany silnikiem spalinowym. Na początku XX stulecia (w roku 1903) dokonali oni pierwszego kontrolowanego przelotu tym wynalazkiem. Ich podniebna podróż trwała zaledwie 12 sekund. Tego samego dnia bracia Wright wykonali jeszcze trzy loty. Najdłuższy z nich trwał 59 sekund. Moment ten po dziś dzień uznaje się za początek ery samolotów. Nie należy jednak zapominać, że pierwszym człowiekiem, o którym można powiedzieć, że podróżował na pokładzie samolotu, był Clement Ader, który w powietrze wzniósł się maszyną napędzaną silnikiem parowym. Silniki tłokowe, które wykorzystywali konstruktorzy samolotów na początku ubiegłego wieku, nie zdawały jednak egzaminu na dużych wysokościach i przy dużych prędkościach. Dlatego też w latach 30. zaczęto prowadzić pierwsze prace nad silnikiem odrzutowym, który sprostałby wyzwaniom tego rodzaju. Projekt silnika odrzutowego opatentował brytyjski inżynier Frank Whittle, a pierwszym samolotem odrzutowym okazał się niemiecki Heinekel He 178, poddany próbom w 1939 roku. Niedługo potem – w czasie II wojny światowej – pojawiły się brytyjskie i amerykańskie odrzutowce. W dzisiejszych czasach samolot tego typu jest w stanie pokonać nawet granicę dźwięku.
Lot widokowy
Obecnie samolot jest jednym z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych środków transportu na świecie. Jak się jednak okazuje, widokowy lot awionetką to zupełnie inne doznanie, niż zwykła podróż samolotem pasażerskim. Przelot taki zwykle rozpoczyna się od spotkania z pilotem oraz od omówienia zasad bezpieczeństwa i trasy lotu. Następnie uczestnicy lotu widokowego mają możliwość wzbicia się w powietrze awionetką i oglądania niezwykłych widoków nad wybranym obszarem Polski. Zdarza się, iż na pewien czas pilot pozwala, aby ochotnicy przejęli stery. Jeśli należymy do miłośniczek ekstremalnych przeżyć, możemy zdecydować się na wykupienie lotu widokowego z pilotem, szczególnie teraz, gdy mamy przed sobą wiele długich, słonecznych weekendów. Co więcej, zarezerwowanie takiego przelotu może stanowić doskonały pomysł na prezent dla przyjaciółki, ukochanego męża lub innej bliskiej nam osoby.
Latanie od lat stanowi dla ludzi źródło fascynujących wrażeń. Jeśli my również mamy ochotę na ekstremalne przeżycia lub chcemy podarować je w prezencie swoim najbliższym, poszukajmy ofert lotów widokowych, a nawet kursów latania w Internecie. Niektóre z nich znajdziemy, klikając tutaj.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.