Niejednokrotnie po ciężkim dniu pracy marzysz o dobrym masażu, który rozluźniłby twoje spięte mięśnie i pozwoliłby ci się naprawdę odprężyć. Ale czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, czy taką formę relaksu mogłabyś zastosować w przypadku swojego malucha? Okazuje się, że badania kliniczne dowodzą, iż masaż małego dziecka przynosi ze sobą wiele korzyści, zarówno dla niego samego jak i dla jego rodziców. Pamiętaj o tym, iż masaż jest formą fizycznego kontaktu, dlatego też jeśli wykonujesz go u swojego maleństwa, możesz liczyć na to, że wpłynie on na wzmocnienie waszej emocjonalnej więzi. Co więcej, liczne obserwacje specjalistów dowodzą, iż masowanie niemowlaka przyczynia się do jego właściwego rozwoju i dobrego samopoczucia. Jakie zatem konkretne korzyści przynosi masaż dziecka i jak należy go prawidłowo wykonywać?
Korzyści dla maluszka
Temat masażu u niemowląt nie jest zbyt popularny, jednak warto o nim rozmawiać, ponieważ z tego typu działaniem wiążą się liczne korzyści dla twojego maleństwa. Delikatne masowanie dziecka pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój jego mózgu, poprawia pracę układów w jego organizmie, sprzyja przybieraniu na wadze oraz wspomaga jego trawienie. Regularny masaż u niemowląt pozwala również ograniczyć problem z występowaniem u nich gazów, zaparć, a także przekrwienia. Jeśli twoja pociecha ma problemy ze spokojnym przesypianiem nocy oraz jest zbyt pobudzona i drażliwa, masaż może pomóc jej się zrelaksować, odstresować, a co za tym idzie także lepiej sypiać.
Jak wykonywać masaż niemowlęcia?
W wypadku masażu u najmłodszych, bardzo istotne jest stworzenie właściwej atmosfery wokół tego przedsięwzięcia. Przed samym masażem poświęć dziecku trochę czasu, by skupić swoją uwagę wyłącznie na nim. Powinnaś wówczas wyłączyć telewizor i telefon. Pokój, w którym będziesz masowała niemowlę, powinien być ciepły, szczególnie wtedy, gdy planujesz rozebrać malucha do masażu. Pamiętaj, by masażu nie rozpoczynać, gdy dziecko jest pojedzone, chore, przeszło szczepienie, płacze czy też, gdy śpi. A w jaki sposób powinnaś przeprowadzić taki masaż? W trakcie wykonywania masażu dziecka, twoje ruchy powinny być delikatne, jednak nie na tyle, by łaskotały malucha. Wskazane jest, byś masowała pociechę od centralnej części jego ciała aż po zewnętrzne krańce. Na przykład masując nóżki, rób to od ud dziecka po jego stópki. Warto, byś obserwowała dziecko podczas masażu i zwracała uwagę na jego reakcje. Jeśli zauważysz, że maluch rozgląda się na boki, odpycha się i kopie nóżkami lub też płacze, powinnaś przerwać taki masaż. Aby masaż dziecka był dla niego przyjemniejszy, możesz w tym celu zastosować specjalną oliwkę, przeznaczoną dla najmłodszych lub wykorzystać oliwę z oliwek czy też olej z pestek winogron.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.