W tradycyjnej polskiej kuchni mięso zajmuje bardzo istotne miejsce. Przed wiekami spożywano głównie cielęcinę i dziczyznę – szczególnie ptactwo. Dopiero w XIX wieku wzrosła popularność wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Tak jak kiedyś, i dziś mięso bejcujemy, pieczemy i grillujemy. Zwłaszcza jesienią, po lecie obfitującym w warzywa, chętnie wracamy do mięsnych obiadów. Jak przyrządzać dania mięsne? Z jakich przepisów korzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w niniejszym artykule.
Mięso – główne zasady przyrządzania
Przyrządzanie mięsnego posiłku zaczynamy od przygotowania marynaty. Powinna ona zawierać dodatek kwaśny, czyli ocet, wino albo sok z cytryny. Przy komponowaniu marynaty panuje spora dawka swobody, bowiem dodatków jest wiele. Należą do nich: wszelakie zioła, pokrojone warzywa, musztarda, sos sojowy czy miód. Warto pamiętać też o innej kwestii. Pieczeń z chudego mięsa nie będzie miała tak dobrego smaku, jak ta bardziej tłusta. Z czego to wynika? Nośnikiem smaku jest właśnie tłuszcz. Dlatego chudsze kawałki warto owijać plasterkami słoniny albo polewać tłuszczem w czasie pieczenia. Jeśli wybieramy mięso duszone, wcześniej dobrze je podsmażyć, aby zachowało swoją soczystość. A co do tego podać? Mogą być to ziemniaki pieczone lub w formie puree, kasza gryczana, jaglana oraz surówki. Na mięsie możemy też ugotować esencjonalny bulion, doskonałą bazę do jesiennych zup.
Mniej kaloryczna panierka do kotletów
Wiele osób przepada za kotletami panierowanymi, które są naprawdę smaczne. Niestety, jeśli ktoś musi unikać białej mąki i przestrzegać diety z niskim indeksem glikemicznym, to nie może używać do ich przygotowania bułki tartej. Dobrą alternatywą jest w tym wypadku gotowa panierka z ciecierzycy. Świetnie pasuje do kotletów z kurzych piersi, które dzięki niej stają się bardzo smaczne i delikatne. Co ciekawe, smak ciecierzycy nie jest wyczuwalny. Chrupiące okażą się z kolei mięsne porcje w płatkach kukurydzianych. Można włożyć je zawczasu do torebki foliowej i rozgnieść wałkiem. Dobre na panierki są także płatki owsiane – najlepiej jest zmiksować je blenderem tak, by zyskały konsystencję bułki tartej. Kotlety z płatkami nie wchłaniają dużej ilości tłuszczu i nie przypalają się. Mięso można też obtaczać w otrębach, migdałach, orzeszkach ziemnych lub pistacjach. Ważne, by składniki te były drobno posiekane bądź zmielone. Pasują one szczególnie do schabu i drobiu. Na panierkę można również przeznaczyć pestki słonecznika, które nadają ciekawego smaku i chrupkości. Mięso panierowane w każdej postaci dobrze jest wzbogacać ziołami i innymi przyprawami.
Pieczeń cielęca
Jednym z przepisów, w których mięso gra główną rolę jest receptura na pieczeń cielęcą. Jak ją przyrządzić? Na początku dobrze jest zaopatrzyć się w kilka produktów spożywczych, w tym:
- 1, 5 kilograma górki cielęcej z kością
- 5 łyżek musztardy francuskiej z gorczycą
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżeczkę suszonego estragonu
- 1 łyżeczkę soli
- pół łyżeczki pieprzu
Sposób wykonania:
Mięso oczyszczamy, myjemy i dokładnie osuszamy. W miseczce mieszamy musztardę z gorczycą i olejem, drobniutko posiekaną natką pietruszki, pokruszonym suszonym estragonem, solą i pieprzem. Musztardową panierkę rozsmarowujemy dość grubą warstwą na mięsie, wkładamy je do miski, przykrywamy i odstawiamy na 30 minut do lodówki. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Wkładamy cielęcinę do brytfanny, polewamy odrobiną wody, wstawiamy do piekarnika – z włączonym termoobiegiem – i pieczemy przez 90 minut. Po godzinie musimy przykryć wierzch folią aluminiową tak, by się nie spiekł i odkryć na ostatnie 10 minut pieczenia. Gotowe mięso posypujemy dodatkowo natką pietruszki i podajemy na przykład z surówką z czerwonej kapusty.
Tadżin z kurczakiem
Kolejną propozycją na smaczne mięsne danie jest tadżin z kurczakiem. Do jego wykonania będziemy potrzebować:
- 2 ud z kurczaka
- soli
- pieprzu
- imbiru
- 2 łyżek oliwy
- 1 szklanki bulionu drobiowego
- 1 ząbku czosnku
- 1 łyżki miodu
- 6 sztuk daktyli suszonych bez pestek
- 120 gramów dyni piżmowej (około 1/4 sztuki)
- 10 -12 sztuk oliwek czarnych i zielonych drylowanych
- pół łyżeczki cynamonu
- pół granatu
Sposób przyrządzania:
Mięso myjemy, osuszamy i nacieramy solą, pieprzem i imbirem. Na rozgrzaną oliwę (w głębokiej patelni albo w garnku z grubym dnem) wrzucamy posiekany czosnek i chwilę przesmażamy. Dodajemy mięso i obsmażamy je. Zalewamy bulionem, dodajemy miód, przykrywamy i dusimy na małym ogniu przez 20 minut. Po tym czasie dodajemy suszone daktyle, dusimy 10 minut. Doprawiamy cynamonem. Przed podaniem posypujemy ziarnami granatu. Podajemy na przykład z kuskusem.
Pieczeń z boczku z tłuszczykiem
Warty wypróbowania jest także przepis na pieczeń z boczku z tłuszczykiem. Aby ją przyrządzić, musimy zaopatrzyć się w:
- 1,5 kilograma chudego boczku bez kostek ze skórą
- 2 ząbki czosnku
- grubą sól morską
- pieprz świeżo mielony
- 2 łyżeczki majeranku
- 3-4 liście laurowe
- 2 łyżki musztardy sarepskiej
- 250 mililitrów piwa ciemnego lub słodowego
Sposób przygotowania:
Mięso myjemy i osuszamy. Skórę boczku nacinamy bardzo ostrym nożem tak, by nie przeciąć jej do końca. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę lub drobno siekamy i nacieramy nim całe mięso. Wcieramy też grubą sól i pieprz (najwięcej w skórę). W nacięcia wkładamy kilka listków laurowych i odstawiamy pieczeń na 30-40 minut w chłodne miejsce. Spód boczku smarujemy musztardą i wkładamy do brytfanny. Wstawiamy mięso do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza i pieczemy 90 minut, od czasu do czasu polewając skórę łyżką ciemnego piwa.
Gęś po azjatycku
Ostatnią propozycją jest receptura na gęś po azjatycku. Do jej wykonania potrzebujemy:
- 4 udek z gęsi
- soli
- pieprzu
- ostrej papryki
- 6 łyżek sosu sojowego
- pół szklanki oleju ryżowego
- 1 łyżki octu ryżowego
- 1 łyżki masła orzechowego
- 1 łyżki miodu
dodatkowo
- 2 kapusty pak choi
- 1 łyżkę oleju rzepakowego
- 1 łyżkę sosu sojowego
- 1 łyżeczkę czosnku granulowanego
- garści dowolnych kiełków
Sposób przyrządzania:
Udka nacieramy przyprawami, układamy w naczyniu. Mieszamy sos sojowy, olej ryżowy, ocet, masło orzechowe i miód. Uzyskaną miksturą polewamy udka i odstawiamy na minimum 4 godziny. Przekładamy do brytfanny, polewamy marynatą i pieczemy około 4 godzin w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Kapusty kroimy na połówki, polewamy olejem, sosem sojowym, posypujemy czosnkiem i kładziemy obok udek. Temperaturę w piecu zwiększamy do 200 stopni Celsjusza i pieczemy razem jeszcze 10 minut.
Mięsne posiłki to doskonały wybór na jesienne obiady. Smacznymi propozycjami z mięsem w roli głównej okażą się z pewnością receptury na: pieczeń cielęcą, tadżin z kurczakiem, pieczeń z boczku z tłuszczykiem oraz gęś po azjatycku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.