Niemal każdy człowiek deklaruje, że lubi słuchać muzyki. Melodie poprawiają nastrój, pozwalają się zrelaksować po ciężkim dniu, a niekiedy wzruszają i wywołują ogromne emocje. Okazuje się, że muzyka wpływa na rozwój dziecka zarówno w okresie prenatalnym, jak i w pierwszych latach jego życia. Na czym polega oddziaływanie melodii na pociechy?

Wpływ muzyki na rozwój dziecka – jak się przejawia?

Nawet najmłodsze dzieci bardzo pozytywnie reagują na muzykę. Często można zobaczyć bobasy, które jeszcze nie umieją samodzielnie chodzić, ale już kołyszą się do słyszanych przez siebie melodii. Machają rączkami, śmieją się i bujają całym ciałem. To sprawia, że maluchy uczą się okazywać swoje emocje i łatwiej rozumieją to, co czują inni.

Edukacja muzyczna w szkole czy na zajęciach dodatkowych sprawia, że dzieci lepiej dogadują się z rówieśnikami i czują przynależność do grupy. Łatwiej jest im współpracować i komunikować się z innymi. Słuchanie piosenek z tekstem to szansa na dodatkowy kontakt z językiem. Maluchy dzięki temu nieświadomie uczą się nowych słów i obycia z mową.

Muzyka ma wpływ na rozwój dziecka w zakresie poczucia rytmu i koordynacji ruchowej. Usprawnia zdolności motoryczne np. poprzez taniec do ulubionych piosenek. Spokojne melodie redukują stres i napięcie, a także uczą powolnego i głębokiego oddechu.

Rozwój intelektualny i psychiczny dziecka a muzyka

Oddziaływanie muzyki na dzieci zaczyna się jeszcze w okresie, kiedy znajdują się w brzuchu matki. Już wtedy odbierają pierwsze dźwięki w postaci chociażby bicia serca. Następnie zaczynają docierać do nich melodie z zewnątrz. Muzyka pozytywnie wpływa na rozwój koncentracji, pamięci, umiejętności matematycznych, zdolności poznawczych oraz czytania.

Szczególną wartość naukowcy przypisują muzyce klasycznej, która powstaje według logicznych, matematycznych schematów i jest bardzo rytmiczna. Ma ona nawet pobudzać kreatywność u dzieci i wpływać korzystnie na ich samoocenę. Maluchy słuchające muzyki łatwiej nawiązują relacje komunikacyjne. Gdy ktoś uczy się gry na instrumencie, stymuluje do pracy jednocześnie obie półkule swojego mózgu.

Muzyczny poradnik – co włączać dziecku?

  • Niemowlęta – spokojne melodie, w których wybrzmiewają różnorodne dźwięki z natury np. śpiew ptaków czy szum deszczu. Sprawdzi się także muzyka klasyczna w postaci utworów Mozarta czy Chopina, a także powolne kołysanki skierowane do maluchów.
  • Przedszkolaki – rytmiczne piosenki z łatwymi do zapamiętania tekstami. Warto włączać utwory specjalnie skomponowane na potrzeby maluchów traktujące m.in. o zwierzętach, kolorach czy literkach.
  • Starsze dzieci – pociechy w wieku szkolnym kształtują już swój własny gust. Warto włączać im piosenki z różnych gatunków i obserwować, jak na nie reagują. Najlepiej wybierać takie o stosownych tekstach, aby były dla nich neutralne. To także czas na utwory obcojęzyczne, które pomogą w nabieraniu sprawności językowej np. w angielskim.

Dlaczego muzyka wpływa na rozwój mózgu?

Muzyka wpływa pozytywnie na rozwój mózgu poprzez procesy, do jakich dochodzi podczas obierania brzmień. Stymuluje pracę neuronów i sprawia, że ciało jednocześnie odbiera dźwięki i analizuje je, przez co pobudza koordynację i ułatwia wyrażanie emocji. Oddziałuje na wiele obszarów mózgu w tym samym czasie, dzięki czemu rozwija układ nerwowy i nie tylko.