Pasja do fotografii nie oznacza, że z automatu będziesz robić wspaniałe zdjęcia. Nie wystarczy też dobry aparat. Potrzebna jest przede wszystkim wiedza, doświadczenie oraz lata praktyki. A gdzie najlepiej tego szukać? Na pewno warto sprawdzić kurs fotografii. Dlaczego? Zapraszam do wpisu!

Zosia samosia, czyli nauczę się sama

Ci, co chcą nauczyć się fotografowania na własną rękę mają dziś szerokie pole manewru i kilka całkiem ciekawych opcji do wyboru. We współczesnym świecie prawdziwą skarbnicą wiedzy jest Internet. Można zacząć od blogów lub różnych forum dotyczących fotografii. Jeśli dobrze przekopiesz sieć, to na pewno znajdziesz miejsce, w którym będziesz mógł poczytać ciekawe artykuły lub rady bardziej doświadczonych fotografów. Może uda ci się znaleźć forum, na którym będziesz mógł podpatrywać prace innych fotografów i co najważniejsze, wrzucać swoje zdjęcia i poddawać je ocenie bardziej doświadczonych. To niezwykle cenna lekcja. Czasami mało przyjemna, ale bez tego ani rusz.

Dobrym źródłem wiedzy są też książki o fotografii. Jest ich całe mnóstwo, więc warto poszukać takich, które będą dla ciebie najbardziej inspirujące. Oczywiście zawsze warto zacząć od książek traktujących o podstawach fotografii, a dopiero później sięgnąć po te dotyczące smaczków sztuki robienia zdjęć. Dlaczego? Bo wiedzę należy zdobywać powoli, bez pośpiechu, krok po kroku. Poza tym, jeśli nie opanujesz podstaw to cała reszta nie będzie miała sensu. Zacznij więc od zdobycia wiedzy na temat poprawnego komponowania zdjęć, wykorzystywania rozmaitych parametrów do osiągania interesujących efektów, obrabiania fotek, itd. Co jeszcze? Na pewno warto sięgać po książki opatrzone przykładami, bo wtedy wszystko lepiej się zapamiętuje.

W samodzielnej nauce fotografii bardzo ważne jest oglądanie i inspirowanie się pracami innych. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to jedna z najlepszych i najbardziej efektywnych nauk fotografii. Patrząc na zdjęcia lepszych i bardziej doświadczonych osób staraj się zwracać uwagę na detale – światło, tło, kompozycję. Jeśli zaczniesz oglądać dobre zdjęcia, to mniej lub bardziej świadomie, zaczniesz je chłonąć do siebie. Będziesz wiedzieć, jak powinno wyglądać naprawdę dobre i wartościowe zdjęcie i do takich efektów będziesz dążyć.

No i na koniec coś mniej fascynującego – dokładne przeczytanie instrukcji posiadanego aparatu. Jeśli chcesz uczyć się fotografii, to na pewno posiadasz już jakiś aparat. Póki co nie musi to być sprzęt z najwyższej półki. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyś rozszyfrował jak działa twój aparat. Nie intuicyjnie, ale krok po kroku z instrukcją. Tak, nudne zajęcie, ale niezbędne! Instrukcja to najlepsze źródło wiedzy o konkretnym aparacie.

Niby fajnie, ale…

Samodzielne uczenie się fotografii nie jest złe, ale… No właśnie! Żeby przyniosło oczekiwane, a przynajmniej zadowalające efekty musi być praktykowane regularnie. To z kolei wymaga sporego samozaparcia i dyscypliny. Nie da się też ukryć, że nauka na własną rękę należy do najdłuższych i najdroższych form edukacji. Inwestowanie w książki i inne niezbędne materiały może nie mieć końca. Szukanie informacji i wiedzy w Internecie, literaturze albo na blogach ulubionych mistrzów bywa czasochłonne, bo zanim znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania może minąć nawet kilka (jak dobrze pójdzie) dni. Poza tym, co trzeba sobie uświadomić, książki i Internet to czysta teoria. Nawet jeśli jest wyśmienita, to nadal jest teoria, nic więcej. Nie zawsze umiemy później przełożyć ją na praktykę.

Ucz się od lepszych od siebie

Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym? Idealnym rozwiązaniem jest zapisanie się do szkoły fotografii. Studia fotograficzne dają wiele możliwości. Rozwijają wszelkie umiejętności artystyczne, na czele z wyobraźnią i kreatywnością. Zmuszają do myślenia, wyostrzają wrażliwość i uczą patrzenia na świat w sposób, który może dla innych jest niezrozumiały, ale dla fotografa jest bardzo ważny. Studia fotograficzne poszerzają horyzonty i uczą pokonywania własnych ograniczeń. Pozwalają czerpać wiedzę od mistrzów – osób doświadczonych i uznanych. A jeśli chcemy być dobrzy w robieniu zdjęć, to powinniśmy uczyć się od najlepszych. Jednym słowem studia fotograficzne gwarantują solidne podstawy i wyolbrzymiają pokłady talentu, który w nas drzemie.

A jeśli nie studia, to co?

Oczywiście są też inne opcje, jak chociażby kursy fotografii. Dla osoby marzącej o robieniu dobrych zdjęć zawodowo lub amatorsko, taki kurs może być niesamowitą przygodą i doświadczeniem. Podczas zajęć można nie tylko nauczyć się podstaw i teorii, ale przede wszystkim podpatrzeć profesjonalistów i zobaczyć jak pracują w realu. Można też zweryfikować swoje umiejętności i nadrobić ewentualne braki, a także wymienić się informacjami z innymi uczestnikami, podyskutować, zaczerpnąć odpowiedzi na nurtujące pytania. Można spróbować swoich sił na żywo, popracować z modelką i co ważne – skorzystać z profesjonalnego sprzętu i studia fotograficznego. Tak naprawdę można wszystko, co tylko pozwoli stać się lepszym i robić lepsze zdjęcia.

Kurs fotografii da ci solidne podstawy warsztatowe, a jednocześnie pozwoli rozwinąć skrzydła w praktyce. W przeciwieństwie do wiedzy z Internetu i książek, tutaj masz pracę i kontakt z drugim człowiekiem, co jest bezcenne i fascynujące. A jak wiadomo, nauka z zachwytem przynosi dodatkową korzyść: rozwój kompetencji. Ten z kolei generuje sukces. I co ważne, ukończenie kursu wiąże się ze zdobyciem dyplomu, czego nie zapewni ci żadna książka i żaden blog – nawet ten najlepszy.

Jaki kurs fotografii wybrać?

Oferta rynkowa kursów i szkoleń jest dziś naprawdę imponująca. Jak w gąszczu propozycji dokonać słusznego wyboru? Na pewno dobrze jest wybrać coś sprawdzonego, zaufanego, rekomendowanego. Jeśli mieszkasz w Krakowie to warto wybrać się na kurs fotografii do Akademii Nikona prowadzonej przez doświadczonych fotografów, którzy bardzo chętnie dzielą się swoją pasją i wiedzą. Kurs fotografii w Krakowie pozwoli ci zdobyć tajniki sztuki fotografowania i to nie tyko te techniczne, ale również artystyczne. Taki kurs pogłębi i uporządkuje twoją wiedzę. Tym samym nauczy cię robienia kreatywnych zdjęć, a jednocześnie uczyni fotografowanie jeszcze bardziej ekscytującym. Bo jak się uczyć, to tylko od najlepszych!!! Jeśli zainteresuje cię kurs fotografii w Krakowie, w Akademii Nikona – TUTAJ znajdziesz więcej przydatnych informacji na ten temat.