Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, wrażliwa i podatna na uszkodzenia czy podrażnienia. Jednym z problemów dermatologicznych są odparzenia pupy u maluszków – okolice okołopieluszkowe są szczególnie narażone na wysypki. Mimo, że jest to dość powszechna dolegliwość, nie wolno ich bagatelizować, ponieważ bardzo szybko mogą przejść w bolesny dla dziecka stan zapalny. Z kolei właściwa pielęgnacja łagodzi podrażnienia, a także zapobiega im. Warto wiedzieć jakie są przyczyny odparzeń i poznać zasady efektywnej profilaktyki.
Delikatna skóra niemowląt i podatność na odparzenia
Skóra niemowląt jest nie tylko mięciutka i gładka, jest też bardzo wrażliwa. Wynika to z jej niedojrzałości – maluszek nie posiada jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów ochronnych, w tym tzw. płaszcza hydrolipidowego. Niemowlęta mają też słabszy układ odpornościowy. Wszystko to składa się na większą podatność na podrażnienia i ewentualne zakażenia czy infekcje, również skórne.
Okolica okołopieluszkowa jest podatna na takie problemy, przede wszystkim ze względu na kontakt z zawartością pieluchy, czasem zbyt długi. Ponadto jest to strefa z mniejszą dostępnością powietrza. Maluchy trzymane w pampersach, w pozycji leżącej, wymagają zatem szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji W przypadku najmniejszej nawet wysypki konieczna jest natychmiastowa reakcja, zastosowanie odpowiednich metod na odparzenia pupy.
Odparzenia pupy – przyczyny
Profilaktyka odparzeń jest bardzo istotna, aby skutecznie zapobiegać odparzeniom trzeba znać ich przyczyny:
- Zbyt rzadkie zmienianie dziecku pieluszek – nowoczesne pieluszki powinny utrzymywać wilgoć z dala od skóry dziecka, ale mają też ograniczoną pojemność. Uważność i częste zmiany pieluchy to podstawa, nie wolno też dopuszczać, aby dziecko miało na sobie pieluszkę po wypróżnieniu – należy ją natychmiast zmienić
- Niektóre mamy stosują tetrowe pieluchy i zabezpieczają je majteczkami z ceratki – blokuje to dostęp powietrza, co sprzyja utrzymaniu wilgoci, wysokiej temperatury i rozwojowi bakterii.
- Brak odpowiednich kosmetyków ochronnych i pielęgnujących skórę dziecka – dobrze dobrany krem zastosowany podczas przewijania, chroni i zapobiega odparzeniom pupy. Łagodzi też drobne podrażnienia.
Więcej informacji na temat odparzeń przeczytasz w artykule Odparzenia pupy u dziecka – jak im zapobiegać?
Jak zapobiegać odparzeniom?
Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja, która w przypadku niemowląt oznacza systematyczną zmianę pieluszek i prawidłowe mycie oraz zastosowanie kremów.
- Pieluszki trzeba zmieniać jak najczęściej, nie mogą być ciężkie, nawet jeśli wydają się jeszcze suche.
- W miarę możliwości warto pozostawiać dziecko bez pieluszki – na kilka czy kilkanaście minut, dostęp powietrza to istotna część profilaktyki i leczenia podrażnień oraz odparzeń pupy.
- Podczas przewijania należy bardzo dokładnie oczyścić skórę nawilżanymi chusteczkami albo ciepłą wodą z płynem do mycia dla dzieci. Następnie trzeba zastosować odpowiedni krem – ochronny, zapobiegający odparzeniom albo łagodzący podrażnienia. Przed założeniem nowej pieluszki skóra powinna wyschnąć, wchłonąć zaaplikowany produkt.
- Działanie profilaktyczne mają też inne kosmetyki – np. te używane podczas kąpieli, wzmacniają one niedojrzałą barierę ochronną, warstwę hydrolipidową.
Jakie kosmetyki zapobiegają odparzeniom i łagodzą podrażnienia?
Przede wszystkim trzeba sięgać tylko po kremy czy balsamy przeznaczone dla maluszków (np. produkty pielęgnacyjne HiPP, które można stosować od 1. dnia życia). Zwracamy także uwagę na skład – w przypadku zapobiegania i leczenia odparzeń pupy ważne są komponenty, takie jak lanolina, cynk, alantoina, panthenol. Cennym składnikiem są emolienty, naturalne to m.in. nawilżające olejki, wyciągi, np. ze słodkich migdałów. Zapewniają skórze nawilżenie, natłuszczenie i ochronę.
Wybierz sprawdzone produkty do pielęgnacji
HiPP Babysanft to seria, która doskonale wpisuje się w filozofię marki. Wysoka jakość, sprawdzone komponenty, jak najbliżej natury i bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka.
Produkty do pielęgnacji HiPP bazują na ekologicznym olejku migdałowym BIO. Ten naturalny emolient chroni delikatną niemowlęcą skórę, pielęgnuje i łagodzi podrażnienia. Dzięki temu kosmetyki mogą być stosowane nawet w przypadku skóry atopowej.
Jeśli chodzi o profilaktykę odparzeń pupy, na pewno warto korzystać z chusteczek nawilżanych Natural Soft lub Ultra Sensitive. Kompleksową pielęgnację zapewni też płyn do kąpieli oraz kremy i balsamy.
Balsam do ciała w piance może być stosowany przy skórze nadwrażliwej i skłonnej do alergii. Intensywny balsam nawilżający zawiera dobroczynny olejek migdałowy i panthenol.
Produkty do pielęgnacji HiPP mogą być używanie już od 1. dnia życia.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.