Orzechy piorące, to ekologiczna nowość na rynku środków piorących w naszym kraju. Spotykając się pierwszy raz, z tą intrygującą nazwą, nie spodziewałam się, że będą to faktycznie prawdziwe orzechy. Z pewnością większość z nas nigdy nie domyślała się, że orzechy mogą mieć właściwości piorące i myjące.

Orzechy piorące – skąd pochodzą i jak działają?

Orzechy wykorzystywane do prania pochodzą z dalekich Indii oraz Nepalu, gdzie rosną na drzewach o  nazwie sapindus mukorossi. Ich właściwości piorące i myjące oraz dezynfekujące, były znane Hindusom i Nepalczykom już od setek lat. Obecnie niezmiernie popularne stały się w Europie, gdzie cały czas szukamy jak najbardziej ekologicznych i naturalnych produktów do codziennego użytku i higieny. Orzechy zrywane są z drzewa, a potem rozłupywane, następnie usuwa się ich środek i suszy, aż do uzyskania ciemnego koloru. W łupinkach tych orzechów zawarta jest saponina, substancja która po zetknięciu z wodą zamienia się pianę, o właściwościach piorących, myjących i odtłuszczających.

Zastosowanie orzechów do prania

  • Pranie – orzechy z drzewa sapindus mukorossi wykorzystuje się głównie do prania ubrań białych i kolorowych, zarówno w pralce jak i ręcznie. Do prania białych rzeczy warto dodać sodę oczyszczoną. Orzechy działają delikatniej niż tradycyjne środki piorące, dlatego nie sprawdzą się w praniu bardzo zabrudzonych ubrań. Bez obaw możemy prać w nich ubranka niemowlęce, gdyż orzechy nie wywołują żadnych podrażnień czy uczulenia, są w pełni hipoalergiczne, a do tego posiadają właściwości zmiękczające, dzięki czemu nie musimy stosować płynu do płukania. W orzechach piorących można prać w każdym przedziale temperatury od 30 do 90 stopni Celsjusza, a im wyższa temperatura, tym też silniejsze działanie piorące.
  • Zmywanie – chociaż orzechy najczęściej wykorzystuje się do prania, to jednak doskonale sprawdzą się również jako „kapsułki” do zmywarki. I tu znowu musimy zastrzec, że nie poradzą sobie zbyt dobrze z zaschniętym, tłustym brudem. Jednak do mycia lekko zabrudzonych naczyń będą idealne.
  • Sprzątanie – wywar z orzechów śmiało można wykorzystać do sprzątania i dezynfekcji mebli, klamek czy podłóg. Do jego przygotowania będziemy potrzebowali 10 łupinek, które należy gotować w ¾ litra wody przez około 10 min. Można stosować go bezpośrednio na gąbkę lub ścierkę, albo rozcieńczyć w wodą. Świetnie nadaje się do mycia dziecięcych zabawek i akcesoriów. Bez obaw możemy stosować go w obecności nawet niemowlaków, gdyż nie zawiera drażniących substancji zapachowych. Ponadto sami możemy nadać ulubiony zapach, poprzez dodanie kilu kropel olejku eterycznego.
  • Kąpiel – orzechy piorące można śmiało wykorzystać również do kąpieli i mycia włosów. Wyciąg powinien być mocno skoncentrowany, a działa jak delikatne mydło w płynie, dzięki czemu mogą używać go nawet małe dzieci.

Orzechy do prania bez wątpienia możemy polecić wszystkim tym, którzy chcą żyć zgodnie z naturą i ograniczyć używanie chemicznych środków czystości. Orzechy są bardzo ekologiczne i ekonomiczne oraz zdrowe. Kilogram orzechów wystarcza na około pół roku, przy różnych jego zastosowaniach.