Kwadratowe, trójkątne, okrągłe lub „kocie – w jakie okulary przeciwsłoneczne warto zainwestować tego lata? Jak dopasować je do kształtu twarzy i jaką ochronę powinny nam zapewniać? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym poście.

Przede wszystkim ochrona

Wybierając okulary przeciwsłoneczne dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko ich kształt i kolor, ale przede wszystkim ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli chcemy uchronić swój wzrok, wybierajmy okulary przeciwsłoneczne z soczewkami okularowymi z filtrem co najmniej 400. Oprócz filtra mamy także kilka kategorii przyciemnienia soczewki. Zerówki przepuszczają od 80 do 100% światła słonecznego, jedynki od 43 do 80%, a dwójki od 18 do 43%. Z kolei trójki od 8 do 18% światła, a najmodniejsze czwórki przepuszczają od 3 do 8% światła słonecznego. Pamiętajmy przy tym, że przyciemnione szkła to nie to samo, co szkła z filtrem, który chroni nasze oczy.

Okulary dla twarzy kwadratowej i okrągłej

Jeśli nasza twarz ma kwadratowy kształt, dobrze jest zdecydować się na wybór okularów przeciwsłonecznych z okrągłymi lub zaokrąglonymi oprawkami. Bardzo korzystnie będziemy też wyglądać w tak zwanych aviatorkach. Przy kwadratowej buzi modele okularów nie mogą być zbyt wąskie, aby nie poszerzały żuchwy. Natomiast zadaniem okularów przeciwsłonecznych w przypadku twarzy okrągłej jest optyczne wyostrzenie rysów. W takim wypadku wybierajmy zatem prostokątne oprawki lub te z ostrymi kątami.

Aviatorki

Aviatorki (Źródło: stylion.pl)

Twarz owalna i trójkątna

Twarzy owalnej pasują niemal wszystkie fasony okularów. Mając taki rodzaj twarzy możemy wobec tego bez obaw nosić oprawki w kształcie serc czy trójkątów. Idealne też będą tak zwane modele „kocie”. Pięknie podkreślają one rysy i optycznie wysmuklają buzię. A co jeśli nasza twarz ma kształt trójkątny? Możemy wybierać w wielu modelach, ale koniecznie zrezygnujmy z kwadratowych oprawek. Najlepsze okażą się tak zwane lenonki, kocie oczy oraz modele okularów bez oprawek na dolnej linii szkieł.

Okulary "kocie"

Okulary „kocie” (Źródło: allegro.pl)

Okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim powinny zapewniać nam maksymalną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Warto jednak przy okazji zdecydować się na modele, które uwydatnią zalety i ukryją mankamenty naszej urody.