Opryszczka niesłusznie bywa utożsamiana z chorobą dorosłych. W rzeczywistości infekcja ta pojawia się równie często u najmłodszych. Opryszczka – nazywana także zimnem – to nic innego jak wirusowa choroba skóry i błon śluzowych, która wywołana jest przez przez wirus HSV-1. Jak objawia się opryszczka u dziecka i jak wygląda jej leczenie?

Opryszczka u dziecka – objawy

Opryszczka u dzieci najczęściej pojawia się na obszarze błon oraz skóry warg, nosa, a także jamy ustnej. Co może świadczyć o rozwijającej się opryszczce? Na początku dochodzi do zaczerwienienia i swędzenia chorego miejsca. Z czasem pojawiają się na nim drobne pęcherzyki, które wypełnione są płynem surowiczym. Zainfekowane miejsce jest bolesne i swędzące, a to z kolei bardzo rozdrażnia dziecko. Po kilku dniach pęcherzyki zaczynają przysychać, zmieniając się w strupki. Należy pilnować, by dziecko nie rozdrapywało ich, dopóki się one nie zagoją. Dlaczego? Bo mają w sobie aktywne wirusy, które łatwo przenieść na rękach. Im dziecko mniejsze, tym symptomy zakażenia bywają bardziej złożone. Opryszczce u niemowląt może towarzyszyć bowiem: wysoka gorączka, niechęć do jedzenia i picia oraz ogólne rozdrażnienie.

W początkowej fazie zakażone miejsce zaczyna swędzieć

W początkowej fazie zakażone miejsce zaczyna swędzieć (Źródło: mojealergie.pl)

Leczenie opryszczki u dzieci

Leczenie opryszczki dziecięcej nie jest łatwym zadaniem. Jest ona wywołana zakażeniem wirusowym, więc nie działają na nią leki antybiotykowe. Jak zatem leczyć opryszczkę u dzieci? Zazwyczaj na początku stosuje się roztwory do przemywania owrzodzeń, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Dzieci z opryszczką – przede wszystkim te najmniejsze – powinien obejrzeć lekarz. Może on postanowić o zapisaniu dziecku leków przeciwwirusowych, które stosuje się, gdy choroba się nasila. Jednym z leków wspierających odporność jest Groprinosin. Informacje na temat jego stosowania i dawkowania znajdziemy w sieci pod hasłem „groprinosin ulotka” lub na stronie http://www.hartujmisie.pl/groprinosin/dawkowanie-leku. Bywają przypadki – gdy odmawiające jedzenia i picia maleństwo –  wymaga podania kroplówki. Starsze dzieci mogą starać się pić przez słomkę oraz jeść dania o łagodnym smaku, lekko ciepłe. W tym czasie należy też wyjątkowo dbać o higienę dziecka i zwracać uwagę na to, by nie rozdrapywało strupków i nie dotykało oczu.

Najmłodsze dzieci z opryszczką powinien obejrzeć lekarz

Najmłodsze dzieci z opryszczką powinien obejrzeć lekarz (Źródło: edziecko.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Opryszczka u dziecka to choroba wirusowa, objawiająca się pojawianiem się na błonach i skórze warg, nosa oraz jamy ustnej, swędzących i zaczerwienionych pęcherzyków. Kiedy zauważymy tego rodzaju problemy u swojej pociechy, dobrze będzie, jeśli zadziałamy odpowiednio szybko i wybierzemy się z nią do pediatry.