Każdy właściciel psa w pewnym momencie musi wykąpać swojego pupila. Jeśli jest to czworonóg długowłosy, w takim wypadku konieczność kąpieli jest znacznie częstsza, niż w przypadku psa z sierścią krótką. Szczególnym wyzwaniem jest kąpiel szczeniaka, który dopiero zaczyna swoją przygodę z myciem. Kiedy po raz pierwszy wykąpać szczeniaka i jak go do tego przygotować?

Kiedy zacząć?

Pierwsza kąpiel szczeniaka powinna nastąpić stosunkowo wcześnie, tak by jak najszybciej przyzwyczaić pupila do tej rutynowej czynności. Nie można jednak zrobić tego w nieodpowiednim momencie. Skóra szczeniaka posiada bowiem bardzo delikatną barierę ochronną, dlatego przez pierwsze dwa miesiące życia nie należy go kąpać. W przypadku ewentualnego zabrudzenia można przemyć włosy pupila wilgotną szmatką lub gąbką. Co jakiś czas powinno się też go czesać, oczyszczając w ten sposób sierść z drobnych zanieczyszczeń. Kiedy zatem po raz pierwszy przygotować kąpiel dla szczeniaka? Dobrze jest to zrobić nie wcześniej niż przed 8, 9 – a według niektórych nawet 12 – tygodniem jego życia.

Szczeniaki można kąpać po ukończeniu przez nie 2 miesiąca życia

Szczeniaki można kąpać po ukończeniu przez nie 2 miesiąca życia (Źródło: zooportal.pl)

Jak powinna przebiegać kąpiel szczeniaka?

Odpowiednim miejscem do kąpania szczenięcia może okazać się umywalka w łazience. Najpierw warto oswoić czworonoga z łazienką i na krótkie chwile wkładać go do umywalki, delikatnie odkręcając wodę. Takie przygotowanie pozwoli szczeniakowi poczuć się pewniej w nowym otoczeniu i w nowej sytuacji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu zwierzaka, umywalkę warto wyposażyć w gumową matę. Zawczasu dobrze jest też przygotować wszelkie środki, przedmioty i ręczniki, których będziemy używać w trakcie kąpieli szczeniaka. Dzięki temu nie pozostawimy pupila samego w łazience, wędrując po mieszkaniu za potrzebnymi przyborami.

Szczenię możemy umyć w umywalce

Szczenię możemy umyć w umywalce (Źródło: doggoneamazing.com)

Pierwsza kąpiel małego pieska to spore wyzwanie nie tylko dla naszego pupila, ale przede wszystkim dla nas – jego właścicieli. Należy pamiętać, by w miarę wcześnie – ale nie wcześniej niż po ukończeniu 2 miesiąca życia psa – przeprowadzić taką kąpiel. Dobrze jest też odpowiednio przygotować się do tego wyzwania. Więcej informacji na temat szczenięcia w kąpieli znajdziemy klikając tutaj.