Kaszel bywa bardzo uciążliwym objawem przeziębienia. Nie pozwala wypocząć, pracować, a przy tym osłabia organizm. Symptom ten jest jednak jednym z podstawowych mechanizmów obronnych naszego ciała. Pomaga on oczyścić drogi oddechowe, gdy pojawiają się w nich intruzi. Kiedy zatem warto, a kiedy nie należy hamować kaszlu?

Sposoby na męczący kaszel

Męczące i gwałtowne napady suchego kaszlu, pojawiające się zazwyczaj na początku infekcji, mogą w pewnych przypadkach skutkować wymiotami, omdleniami, a nawet bólem klatki piersiowej. W takich sytuacjach konieczne jest zahamowanie kaszlu, szczególnie tego pojawiającego się w nocy. Jak sobie z nim poradzić? Najlepiej jest zacząć od zastosowania preparatów powlekających, w tym: nawilżających śluzówkę gardła syropów, tabletek do ssania z prawoślazem, podbiałem, porostem islandzkim, a także domowych wyciągów z tych ziół. Ukojenie przyniesie również doraźna aplikacja syropów przeciwkaszlowych, wpływających na ośrodkowy układ nerwowy i blokujących tym samym odruch kasłania.

Suchy, męczący kaszel często nie pozwala zasnąć w nocy

Suchy, męczący kaszel często nie pozwala zasnąć w nocy (Źródło: eapteka.pl)

Kiedy nie hamować kaszlu?

Jeśli w drogach oddechowych zaczyna gromadzić się wydzielina, czyli pojawia się kaszel mokry, konieczne jest ułatwienie drogom oddechowym pozbycia się niepożądanego śluzu. Jak możemy to zrobić? W tym celu przyjmuje się ziołowe syropy wykrztuśne lub leki mukolityczne, upłynniające gęstą, zalegającą wydzielinę oskrzelową. Takie działanie jest warunkiem jej skutecznego usunięcia z dróg oddechowych i nie doprowadzenia do zakażenia. W przypadku najmłodszych pacjentów należy zastosować syrop od kaszlu dla dzieci (http://www.mucosolvan.pl/mucosolvan-mini.pl).

Mokrego kaszlu nie należy hamować

Mokrego kaszlu nie należy hamować (Źródło: lecze-przeziebienie.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Choć kaszel bywa niepożądanym objawem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, jest też naturalnym mechanizmem obronnym naszego organizmu. W przypadku kaszlu mokrego, któremu towarzyszy uwalniająca się wydzielina, nie należy go hamować. Jeśli natomiast męczy nas suchy, gwałtowny kaszel, możemy postarać się go zahamować. Aby jednak jednoznacznie stwierdzić, jak postępować w naszym przypadku, najlepiej jest odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.