Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że osteoporoza to choroba cywilizacyjna. Jest ona głównie postrzegana jako schorzenie kobiet, tymczasem dotyka także mężczyzn, niemniej znacznie rzadziej. Jakie są objawy osteoporozy i na czym polega jej leczenie?
Osteoporoza – objawy
Osteoporozę nazywa się także zrzeszotnieniem kości. W przebiegu tej choroby dochodzi do zaniku tkanki kostnej, co skutkuje zwiększeniem częstotliwości występowania złamań. Pierwszym objawem osteoporozy są zwykle złamania, które świadczą o jej zaawansowaniu. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów. Inną, niezwykle groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. Co może świadczyć o tym, że przyczyną takich złamań jest omawiane schorzenie? Wymienione rodzaje złamań spowodowane są niewielkim urazem, na przykład przy okazji upadku z wysokości własnego ciała, a nawet własnego łóżka. Czasami u osób chorych na osteoporozę obserwuje się zmniejszenie wzrostu oraz zaokrąglenie pleców. Powodem do niepokoju mogą być także szybkie wahania masy ciała, a szczególnie szybkie jej obniżenie.
Osteoporoza – leczenie
Diagnozę dotyczącą osteoporozy stawia się na podstawie wyników badania densytometrycznego, czyli badania gęstości kości. Zazwyczaj sprawdzeniu podlega kręgosłup lędźwiowy oraz biodro. Densytometr mierzy gęstość – inaczej wytrzymałość – kości. Wynik wskazuje, czy istnieje zagrożenie osteoporozą – osteopenia – czy też proces jest na tyle zaawansowany, że występuje zagrożenie złamaniami. W jaki sposób leczy się podatność na łamliwość kości? Farmakoterapia jest bardzo ważną częścią leczenia osteoporozy. Najczęściej stosowanymi lekami w terapii osteoporozy w Polsce są generyczne bisfosfoniany. Leki te mają działanie antyresorpcyjnie, czyli zmniejszające kościogubienie. Profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy – można zastosować leki dostępne bez recepty. Przykłady takich środków farmakologicznych możemy znaleźć w sieci, wpisując frazę: „osteoporoza leki bez recepty” lub prosząc o pomoc farmaceutę. Aby skutecznie leczyć to schorzenie – poza farmakoterapią – trzeba także zmodyfikować dietę i wprowadzić suplementację witaminy D.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Osteoporoza to choroba cywilizacyjna, która objawia się zwiększeniem podatności kości na złamania. Oprócz leczenia farmakologicznego, w przypadku tego schorzenia zaleca się właściwą dietę i suplementację witaminy D.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.