Utrzymywanie rodziny nie jest łatwym zadaniem. Środki finansowe, którymi dysponujesz jako mama i pani domu, muszą ci wystarczyć na spełnianie zarówno potrzeb, jak i niektórych pragnień twoich najbliższych. Z pewnością chcesz, by członkom twojej rodziny niczego nie brakowało. Oczywiście, nic im nie zastąpi twojej miłości, ale powodowana tym uczuciem, pragniesz również obdarowywać ich rzeczami, które sprawią im radość. Niestety, regulowanie podstawowych opłat, związanych z mieszkaniem, żywnością, szkołą i transportem, jest dla niejednej kobiety nie lata wyzwaniem. Co zatem robić, by właściwie dysponować swoimi finansami? Oszczędzanie wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy do swojego życia wdrożyć kilka sprawdzonych zasad.

Pierwszy krok do oszczędzania – nie daj się reklamom

Reklamy nie przedstawiają ci prawdziwego obrazu rzeczywistości

Źródło: www.inowrocław.info.pl

W kwestii oszczędzania, zadania nie ułatwiają ci reklamy, które dosłownie bombardują ciebie i twoją rodzinę, rozmaitymi ofertami. Rozbudzają one w was chęć posiadania nowych ubrań, mebli i gadżetów elektronicznych. W zasadzie reklamy te wmawiają ci, że bez posiadania tych rzeczy – ty i twoja rodzina nie będziecie mogli być w pełni szczęśliwi. Pod wpływem tejże propagandy, możesz z czasem pomyśleć, że nowy kosmetyk czy zegarek, odmieni twoje życie na lepsze. Ale zastanów się nad jedną kwestią: czy kiedykolwiek używanie szamponu lub jogurtu, reklamowanego w środkach masowego przekazu, sprawiło ci aż taką przyjemność, jak ta, widoczna na twarzach kobiet, testujących te produkty w reklamie. Czy w normalnym życiu widziałaś, aby ktoś przeżywał podobną rozkosz podczas mycia głowy lub zajadania się deserem? Z pewnością nie. A jeśli nawet, tak by się stało, to od razu poczułabyś się zaskoczona, a może nawet rozbawiona. Co ciekawe, kiedy dzieje się to w reklamie, nikogo to nie dziwi. Konsumenci zaczynają się do tego przyzwyczajać, a z czasem nawet podświadomie wierzyć temu, co widzą w reklamie. Marketingowcy skrzętnie wykorzystują w tym celu wiele technik manipulacji, które mają działać na emocje kupujących i w ten sposób wytwarzać w nich ciągłą chęć podążania za niedoścignionym. Kiedy uświadomisz sobie całą tę procedurę, zrozumiesz, że nie warto ślepo wierzyć reklamom i ulegać ich wpływowi. Zarówno jogurt z reklamy ani nawet najlepszy samochód, którego w niej zobaczysz, nie jest w stanie zapewnić szczęścia twojej rodzinie i rozwiązać jej prawdziwych problemów. Aby wdrożyć oszczędzanie do swojego domu, za każdym razem, kiedy masz ochotę ulec reklamie, przypomnij sobie powyższe wskazówki i zastanów się nad tym, czy naprawdę musisz zakupić dany przedmiot. Rozmawiaj na ten temat także ze swoimi dziećmi i wciąż je uświadamiaj w tym temacie. Pamiętaj, że to one są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ reklam.

Oszczędzanie – kilka prostych zasad

Oszczędzaj, przygotowując posiłki w domu

Źródło: www.zdrowemaluchy.pl

 Oszczędzanie w twoim domu, możesz rozpocząć od zastosowania kilku prostych zasad:

  1. Jak zostało już wspomniane powyżej, zanim kupisz coś drogiego, zastanów się czy naprawdę jest to dla ciebie i twojej rodziny niezbędne. Pamiętaj, by nie ulegać – podczas takiego zakupu – wpływowi emocji lub czyjejś presji;
  2. Jeśli musisz nabyć nową rzecz, poszukaj jej najpierw na wyprzedaży, sprawdź również jej cenę w innych sklepach (także internetowych) lub kup używany produkt w dobrym stanie;
  3. Jadaj posiłki w domu. Unikaj kupowania ich na mieście i jedzenia w restauracjach. Jeśli tylko czas ci na to pozwala, rób drugie śniadanie dla siebie i twoich bliskich. Domowe posiłki, przygotowane ze sprawdzonych produktów, będą nie tylko tańszą opcją, ale także zdrowszą. Jeśli chcesz spróbować  czegoś nowego, poszukaj – na przykład w sieci – ciekawych kulinarnych inspiracji. Mając natomiast własny kawałek ziemi,  spróbuj posiać tam nasiona warzyw i owoców, z których będzie korzystać cała twoja rodzina.
  4. Dobrym pomysłem na oszczędzanie, może być także ograniczenie ilości zużywanej wody lub energii w twoim domu. Jeśli nie jest to konieczne, nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Co więcej, zastanów się czy wszystkie sprzęty elektroniczne, które znajdują się w twoim mieszkaniu, muszą być przez cały czas włączone lub pozostawione w trybie czuwania.
  5. Pomyśl o otworzeniu rachunku oszczędnościowego.