Wbrew pozorom perfekcyjny makijaż ust to nie tylko domena kosmetyczek. Przy odrobinie cierpliwości, także i Ty możesz samodzielnie go wykonać. Oto garść najbardziej przydatnych w tym celu porad.

Zanim przystąpisz do malowania ust

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś wykonać zanim zaczniesz malować usta, jest zadbanie o ich kondycję. Spierzchnięte czy popękane, a następnie pokryte pomadką, będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Dlatego przed skupieniem się na makijażu, warto zrobić peeling ust. Potrzebne ci będą:

  • cukier i oliwa z oliwek (lub każdy inny CZYSTY olej roślinny) – łyżeczkę cukru mieszasz z oliwą i nakładasz kolistymi ruchami na usta. Pozostawiasz chwilkę, a następnie usuwasz płatkiem kosmetycznym;
  • miód i cukier – składniki również łączysz ze sobą i nakładasz kolistymi ruchami na wargi; pozostawiasz na kilka minut, po czym zmywasz płatkiem kosmetycznym.

Możesz też użyć dowolnego tłustego kremu oraz miękkiej szczoteczki do zębów. Kosmetyk nakładasz na wargi, a potem delikatnie, okrężnymi ruchami, wykonujesz masaż przez ok. minutę. Po tym czasie całość usuwasz płatkiem kosmetycznym. Po każdym z peelingów musisz nałożyć cienką warstwę ochronnej pomadki.

Sam zabieg to nie wszystko, aby wykonać perfekcyjny makijaż ust. Drugi krok to upewnienie się, czy posiadasz najważniejsze akcesoria, które ułatwią jego wykonanie. Mowa tu o pędzelku do ust, korektorze (konturówce do ust w kolorze zbliżonym do koloru naszej szminki) i błyszczyku do ust.

Jeśli jesteś już gotowa, Twoje usta są gładkie i masz wszystkie niezbędne akcesoria, czas przejść do działania.

Jak prawidłowo pomalować usta?

Pierwsza zasada, jaka powinna Ci przyświecać to dużo czasu i spokoju. Im więcej, tym większa gwarancja, że Twoje pomalowane usta zwrócą uwagę estetyką i dopracowaniem. Zatem do dzieła:

  • Krok pierwszy: nabierz na pędzelek odrobinę pomadki i zaznacz nią górną część ust, czyli tzw. łuk kupidyna.
  • Krok drugi: delikatnie wykonaj kontur środkowej części dolnej wargi.
  • Krok trzeci: wykonaj delikatną kreskę łączącą środkowy kontur z kącikami ust.
  • Krok czwarty: połącz kreską górny kontur z kącikami ust.
  • Krok piąty: upewnij się, że „rysunek” wyszedł idealnie. Możesz sobie pomóc przykładając do ust łyżeczkę.
  • Krok szósty: możesz teraz nałożyć pomadkę, zaczynając od górnej wargi. Jeśli zależy Ci na długotrwałym efekcie, możesz po pomalowaniu delikatnie oprószyć usta przy użyciu sypkiego pudru. To także trik, dzięki któremu nie pozostawisz na ubraniach czy naczyniach nieestetycznych śladów po szmince. Nie ubrudzisz też nikogo całując go w policzek przy powitaniu 🙂 .

Kolor pomadki ma znaczenie

Odpowiednio dobrany do kształtu ust kolor pomadki, może dodać estetyki makijażowi.

Wiesz już jak malować usta, by wyglądały estetycznie, ale to dopiero połowa sukcesu. Abyś mogła nimi zachwycić otoczenie i była naprawdę zadowolona z efektu, powinnaś zadbać o dobór koloru pomadki do kształtu swoich ust. Jeśli natura obdarzyła Cię dużymi i zmysłowymi ustami, możesz przebierać w kolorach od różu i beżu, aż do intensywnej czerwieni. Na co dzień – do pracy czy na uczelnię – sięgaj po matowe pomadki, które sprawią, że Twoje usta będą wyglądały ładnie, ale nie wyzywająco. Gdy Twoje usta są wąskie, unikaj ciemnych kolorów. Najlepiej sprawdzą się u Ciebie intensywne odcienie różu i czerwieni, a także oranż. Unikaj również błyszczyku. Z kolei usta płaskie najlepiej podkreślą świetliste jasne odcienie. Egzamin zdadzą również błyszczyki, rozświetlacze oraz połyskujące szminki. Gdy Twój problem stanowi niewielka asymetria, skorygujesz ją pomadką lub konturówką w kolorze ust.

Jak skorygować usta przy pomocy makijażu?

Makijaż ust to zabieg, który ma dwojakie zadanie. Po pierwsze – stanowi dopełnienie naszego looku. Po drugie – pomaga skorygować ich wielkość bez drogich i nie zawsze bezpiecznych zabiegów. Przy jego pomocy możemy usta zarówno powiększyć, jak i zmniejszyć. Zatem jak powiększyć usta przy pomocy makijażu? To bardzo proste. Wystarczy wyjechać pomadką poza granice naszych ust. Użyj w tym celu korektora (lub kredki) wykonując rysunek po najbardziej zewnętrznej krawędzi ust. Następnie rozetrzyj go kierując się ku środkowi. Na koniec użyj błyszczącej pomadki, rozświetlacza bądź błyszczyka. Aby usta stały się pełniejsze, pamiętaj o kierunku nakładania pomadki – zawsze zaczynaj od kącików i kieruj się ku środkowi ust. Co zrobić, by usta wydawały się mniejsze? Najpierw ich granice ukrywamy pod podkładem, a nowe wyznaczamy korektorem rysując po najbardziej wewnętrznej krawędzi ust. Sięgamy po matowe pomadki. Rezygnujemy z błyszczyka.

***

Gdy idziesz na imprezę – śmiało szalej z kolorem pomadek.


Malowanie ust to wymagające wyczucia estetyki, ale również odrobiny perfekcji i staranności zadanie. Nigdy więc nie wykonuj go w pośpiechu i na ostatnią chwilę – chyba, że masz w tym naprawdę dużo wprawy. W przeciwnym wypadku zamiast efektu WOW! poniesiesz wizerunkową porażkę. Z kolei wybierając kolor pomadki, nie kieruj się wyłącznie trendami w makijażu, bo te nie zawsze muszą współgrać z kształtem i wielkością Twoich ust. Bierz też pod uwagę okazję, na jaką malujesz usta. Jeśli wybierasz się na imprezę i wykonujesz wtedy pełny make up, możesz śmiało sięgać po ciemne, wyraziste kolory. Kiedy wybierasz się na kolację biznesową, do pracy lub chcesz sobie poprawić humor, sięgnij po bardziej stonowane odcienie.