Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i bardzo wrażliwa. Potrzebuje ona czasu i musi niejako „dojrzeć” do tego, by samodzielnie radzić sobie z drażniącym wpływem warunków zewnętrznych. Szczególnie skóra na pośladkach najmłodszych, przykrywana pieluszkami, zmaga się z największą liczbą czynników drażniących: iście tropikalnym klimatem panującym pod pampersem oraz kontaktem z odchodami i moczem. Z tego powodu problemem, który bardzo często dotyka maluszków, jest pieluszkowe zapalenie skóry. Ta niekomfortowa przypadłość objawia się zazwyczaj, wystąpieniem ma pupie dziecka zaczerwienień, które wywołują uczucie pieczenia oraz szczypania. W przypadku tego rodzaju podrażnień, maluch jest niespokojny i płaczliwy. Jeśli chcemy oszczędzić swojemu bobasowi cierpienia lub pragniemy je złagodzić, koniecznie zapoznajmy się z poniższym artykułem. Dowiemy się bowiem z niego, jakie są sprawdzone sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zamiast leczyć przykre skutki podrażnień, lepiej jest im przeciwdziałać. Jak zatem możemy zapobiec powstaniu pieluszkowego zapalenia skóry u naszej pociechy? W tym celu powinnyśmy do codziennej pielęgnacji niemowlaka, wdrożyć kilka przydatnych nawyków. Do niektórych z nich zalicza się: regularną wymianę pampersów u malca; stosowanie elastycznych i przewiewnych pieluszek; staranne oczyszczanie skóry na pośladkach; używanie łagodnych środków myjących dla małych dzieci (bez dodatku barwników i alkoholu); częste wietrzenie pupy bobasa (przed założeniem pampersa, warto przez chwilę pozwolić dziecku poleżeć na golaska) oraz stosowanie produktów ochronnych, przeciwdziałających odparzeniom (specjalne maści ochronne). Zastosowanie się do tych wskazówek z pewnością sprawi, że skóra naszego niemowlęcia będzie w lepszej kondycji niż dotychczas, a pieluszkowe zapalenie skóry nie będzie jej grozić.
Pieluszkowe zapalenie skóry – leczenie
A co jeśli objawy pieluszkowego zapalenia skóry już pojawiły się u naszego dzidziusia? W takiej sytuacji powinnyśmy niezwłocznie zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie wszelkich zasad higieny i pielęgnacji skóry, która pokrywa pupę małego urwisa. Musimy sprawdzić, czy stosowane do tej pory preparaty kosmetyczne, nie działają drażniąco lub alergizująco na skórę naszego niemowlaka. Co więcej, podobnej ocenie należy poddać używane przez nas pieluszki. Kiedy u dziecka wystąpi pieluszkowe zapalenie skóry, powinno się mu umożliwić jak najczęstsze przebywanie bez pampersa. Działanie to zapewni bowiem prawidłową wentylację zmienionej zapalnie skóry oraz ułatwi regenerację uszkodzonego naskórka. Jeśli natomiast u dzidziusia zaczynają pojawiać się dodatkowe objawy PZS, takie jak: krosty, pęcherze, grudki satelitarne i miodowożółte strupy, musimy bezzwłocznie udać się z nim do lekarza pediatry.
Pieluszkowe zapalenie skóry to częsta przypadłość u niemowląt, których skóra jest jeszcze bardzo delikatna i wrażliwa. Istnieją metody leczenia PZS-u, które mogą przynieść ulgę naszym małym szkrabom, dotkniętym podrażnieniami skóry. Lepiej jednak zawczasu starać się nie dopuścić do wystąpienia tych przykrych dolegliwości, wdrażając odpowiednie zasady do codziennych nawyków pielęgnacyjnych u dzieci.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.