Wraz z nadejściem ciepłych dni, coraz więcej czasu spędzamy na łonie natury. Pobyt nad jeziorem lub piknik pod lasem, możemy wzbogacić o przyjemny relaks z ciekawą i wciągającą lekturą. W dzisiejszym wpisie zapoznamy się z dwoma powieściami młodej angielskiej pisarki – Katherine Webb. Pozycje te doskonale sprawdzą się dla każdej z nas, jako „umilacze” majowych weekendów za miastem.

Debiutancka powieść „Dziedzictwo”
Debiutancka powieść Katherine Webb - "Dziedzictwo" (Źródło: www.xiegarnia.pl)

Debiutancka powieść Katherine Webb – „Dziedzictwo” (Źródło: www.xiegarnia.pl)

Debiutem literackim Katherine Webb jest powieść „Dziedzictwo”, która szybko stała się światowym bestsellerem, ukazując się w 24 krajach. Akcja powieści zawiązuje się podczas surowej zimy w Storton Manor, imponującej posiadłości w południowej Anglii. Bohaterka utworu Erica Callot oraz jej starsza siostra Beth przyjeżdżają tam po śmierci swojej babci. W rezydencji – w której spędzały w dzieciństwie wakacje – przeglądają rzeczy zmarłej i wracają wspomnieniami do minionych lat, gdy były jeszcze dziećmi. Erica rozmyśla także o kuzynie Henrym, którego tajemnicze zniknięcie ze Sorton Manor, odcisnęło piętno na całej jej rodzinie. Główna bohaterka – debiutanckiej powieści Katherine Webb – postanawia rozwikłać tę zagadkę, by przywrócić spokój swojej siostrze, zmagającą się od tamtej pory z depresją. Zagłębiając się w przeszłość swojej rodziny, Erica odkrywa sekret pięknej dziedziczki, którą los rzucił na preriowe tereny Ameryki Północnej z przełomu wieków. Poznanie prawdy o minionych wydarzeniach sprawi, iż Erica i Beth będą musiały stawić czoła dziedzictwu, jakie pozostawiły po sobie dwie tragedie z przeszłości.

„Echa pamięci” Katherine Webb
"Echa pamięci" Katherine Webb

„Echa pamięci” Katherine Webb (Źródło: www.biblioteka.konstantynow.pl)

Drugą książką Katherine Webb jest powieść „Echa pamięci”, która przenosi nas w czasie do roku 1937. Utwór ten – podobnie jak opisane powyżej „Dziedzictwo” – utrzymany jest w atmosferze tajemnicy, odkrywanej stopniowo, nie pozwalającej oderwać się czytelnikowi od lektury. Bohaterką drugiej książki Katherine Webb jest czternastoletnia Mitzy, dorastająca w angielskiej wsi Blacknowle, położonej na wybrzeżu Dorset. Dotychczasowe życie dziewczyny zmienia się, gdy do jej miejscowości przyjeżdża słynny artysta Charles Aubrey. W trakcie letnich wakacji bohaterka staje się muzą malarza i zaprzyjaźnia się z jego rodziną. Po upływie 75 lat młody właściciel galerii sztuki, zapatrzony w pośpiesznie naszkicowany portret, podejmuje próbę rozwiązania tajemnicy niepokojącego obrazu. Starania te zawiodą go do Blacknowle. To właśnie tam odkryje on prawdę o burzliwych letnich miesiącach lat 1937 -1939.

Katherine Webb to pisarka, której powieści doceniane są na całym świecie. Jeśli będziemy miały chwilkę czasu na wiosenny odpoczynek z książką, koniecznie sięgnijmy po jedną z wydanych przez nią pozycji: „Dziedzictwo” lub „Echa pamięci”.