Psy nie mają takiej tolerancji na upały jak ludzie. Latem potrzebują zatem szczególnej opieki z naszej strony, w tym zapewnienia dostępu do świeżej wody i zacienionych miejsc. Jak pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom w czasie upałów? Czego unikać, by nasz pies nie przypłacił wysokich temperatur zdrowiem lub życiem? Te kwestie szerzej zostaną omówione w dzisiejszym wpisie.
Rozsądne spacery
Pies z wywieszonym językiem to częsty obrazek podczas letnich spacerów. Intensywnie dysząc, zwierzak próbuje się schłodzić. Wysokie temperatury mogą prowadzić do hipotermii u psa, a nawet do jego śmierci. Warto więc przestrzegać kilku wskazówek, dotyczących spacerów w gorące dni. Na spacery w upały wybierajmy się rano i wieczorem. Południowe ograniczmy do minimum, tak, by zwierzak załatwił tylko swoje potrzeby fizjologiczne. Psa nie wolno też zostawiać pod sklepem w pełnym słońcu, ani w aucie, nawet na zacienionym parkingu. Dlaczego to takie ważne? Pojazd nagrzewa się błyskawicznie i niewiele dają w tym względzie uchylone szyby.
Pies i upał – jak pomóc?
Z pewnością jako przyjaciele naszych czworonogów, chcemy zrobić wszystko, by ułatwić im przetrwanie upalnych dni. Być może przyjdzie nam na myśl wizyta u psiego fryzjera. Czy to jednak dobry pomysł? Psa nie warto strzyc bezpośrednio przed spodziewanymi upałami, gdyż jego sierść to warstwa izolacyjna, zapobiegająca przegrzaniu. Co możemy zatem zrobić dla pupila? W trakcie upałów ograniczmy jego aktywność, czyli nie rzucajmy mu zabawek ani nie zmuszajmy do biegu przy rowerze. Nigdy też nie wrzucajmy psa do wody, ani nie wpychajmy go do niej na siłę. Wodę, tę do picia, powinien mieć jednak stale dostępną, wymienianą kilka razy dziennie. Pupilowi należy też zapewnić zacienione miejsce i nie zmuszać go do przebywania na pełnym słońcu.
Pies w trakcie upalnych dni potrzebuje naszej szczególnej ochrony. Musimy zadbać o to, by mógł on schronić się przed słońcem i miał stały dostęp do wody pitnej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.