Katar to nieprzyjemna dolegliwość towarzysząca przeziębieniu lub alergii. Jak sobie z nią radzić? Czy istnieją skuteczne sposoby na katar? Na te pytania odpowiedzi udzieli dzisiejszy post.

Sposoby na katar przy przeziębieniu

Podczas przeziębienia katar zwykle cechuje się gromadzeniem gęstej, śluzowo-ropnej wydzieliny. Objawy kataru utrzymują się od 3 do 14 dni. Często współtowarzyszącymi symptomami są gorączka i kaszel (http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/grypa-czy-przeziebienie-objawy-przebieg-i-powiklania). Co robić w takim wypadku? Co przyniesie ulgę przy problemach z katarem w trakcie infekcji?

Podczas kataru najlepiej jest przyjmować dużą ilość płynów, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią oczyszczanie nosa. Sposobem na katar jest także stosowanie inhalacji z ziół (np. rumianku) lub olejków aromatycznych (np. eukaliptusowego i kamforowego). Poza tym, nos można oczyszczać roztworami wody morskiej. Warto jednak pamiętać, że jeśli nieżyt nosa utrzymuje się od kilku dni, lepiej jest zrezygnować z domowych metod – zwłaszcza, gdy wydzielina zgęstniała i przybrała żółto-zieloną barwę – i skorzystać z preparatów na katar, dostępnych w aptece. Gdy jednak pomimo usilnych starań katar nadal nie ustąpi, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Katar to częsty objaw przeziębienia

Katar to częsty objaw przeziębienia (Źródło: kobietawielepiej.pl)

Sposoby na katar alergiczny

Gdy katar staje się symptomem alergii ma on bardziej wodnisty i cieknący charakter, niż w przypadku przeziębienia. Objawy takiego kataru mogą utrzymywać się tygodniami, a nawet miesiącami. Alergii zwykle towarzyszy kichanie „salwami” oraz łzawienie i przekrwienie oczu. Jakie są sposoby na katar alergiczny? Najważniejsze są testy – musimy upewnić się, że to alergia i dokładnie określić, co ją wywołuje. Po diagnozie, należy zminimalizować kontakt z alergenem. Konieczne może się okazać włączenie leczenia farmakologicznego, o czym zadecyduje specjalista.

Przy alergii należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenem

Przy alergii należy w miarę możliwości ograniczyć kontakt z alergenem (Źródło: drmax.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Katar to uciążliwy objaw infekcji lub alergii. W zależności od tego, co przyczyniło się do wywołania tej dolegliwości, należy podjąć określone działania, w celu pozbycia się jej.