Bajecznie kolorowe poduszki dla dzieci z różnorodnymi ozdobami czy falbankami często pojawiają się w łóżeczkach niemowląt już w pierwszych tygodniach ich życia. Kupione przypadkowo w komplecie z pozostałymi elementami pościeli, kocykami i przytulankami pełnią głównie funkcje dekoracyjne. Nie zawsze są dostosowane do indywidualnych potrzeb maluszków, które posiadają inne napięcie mięśniowe i mniejszą siłę mięśni niż osoby dorosłe. W ofercie wielu znanych producentów pościeli dostępne są poduszki przygotowane z myślą o najmłodszych. Należą do nich poduszki: ortopedyczne dla niemowląt, typu kliny i motylki. Doskonale sprawdzają się w różnych sytuacjach, dlatego warto rozważyć ich zakup w trakcie kompletowania wyprawki dla maluszka.

Poduszki dla dzieci – rozmiar i wypełnienie

Zdecydowana większość młodych i niedoświadczonych mam kupuje poduszki dla swoich maluszków, kierując się przede wszystkim wymiarami pościeli dostępnymi na rynku. Odpowiedni rozmiar oraz wielkość poduszki dla dzieci mają jednak ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa dzieci. Co więcej idealnie dopasowana poduszka zapewnia maluchowi spokojny, zdrowy sen, który pozwala w pełni zregenerować siły. Pierwsza poduszka dla starszego niemowlaka (około rocznego) i malucha powinna być płaska i zawierać niewielką ilość wypełnienia. Pediatrzy i położne rekomendują poduszki dla niemowląt o wymiarach 40×60 cm. Koniecznie należy zwrócić uwagę, czy posiadają przeszycie, które dzieli ją na 2 lub 3 części. Dzięki temu wypełnienie nie będzie się przemieszczać, a we wszystkich jej częściach będzie taka sama ilość wypełnienia. Za pewni to maleństwu komfort, wygodę oraz spokojny i zdrowy sen.

wzorzyste poduszki dla dziecka

Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dostępne są na rynku różne wielkości poduszki o różnej wielkości i wypełnieniu:

  • 40×60 cm – poduszki średnie, wypukłe;
  • 50×60 cm – najbardziej popularne i optymalne poduszki dla maluchów, przedszkolaków oraz dzieci we wczesnym wieku szkolnym;
  • 50×80 cm – przeznaczone i dopasowane do łóżek z barierkami lub z profilowanymi ogranicznikami oraz materacem o szerokości 80 lub 90 cm, eliminują ryzyko uderzeń lub urazów;
  • 60×60 cm – alternatywny rozmiar poduszki dla młodszych dzieci popularny we Francji i niektórych krajach Europy Zachodniej.

Poduszka dla dziecka powinna być wykonana z przede wszystkim z naturalnych surowców, które zapewniają cyrkulację powietrza. Miękkość zapewni wypełnienie z jedwabiu lub mikrowłókna. Ogromna popularnością cieszą się również modele z kulkami poliestrowymi, dzięki którym poduszka jest sprężysta i lekka. Ich właściwości są zbliżone do naturalnego puchu. Tworzywo nie zbryla się i gwarantuje dobrą przepuszczalność powietrza. Niezwykle miękkie są natomiast poduszki wypełnione puchem (kaczym, gęsim lub kurzym).

Specjalistyczne poduszki dla dzieci

  • Poduszka ortopedyczna dla dziecka

Ortopedyczna poduszka stanowi idealne rozwiązanie dla każdego dziecka, ponieważ doskonale dopasowuje się do ciał maluszka. Lekarze rekomendują jej zastosowanie szczególnie w przypadkach spłaszczenia kości czaszki, asymetrii ułożeniowej lub kręczu szyi.

  • Klin

Klin jest wykonaną z odpowiedniej pianki równią pochyłą, którą kładzie się pod materac. Pozwala ułożyć dziecko pod lekkim kątem, tak by przednia część ciała była podniesiona o około 7%.  Doskonale sprawdza się w przypadku występowania znacznego refluksu żołądkowo-przełykowego lub nasilonego ulewania u dziecka. Poduszkę typu klin można zastosować również w czasie silnego kataru u maluszka. Ułatwia bowiem spływanie wydzieliny z nosa i zapewnia prawidłowe oddychanie.

  • Poduszka motylek dla dziecka

Poduszka motylek dla niemowląt stanowi rodzaj poduszki antywstrząsowej. Najczęściej stosuje się ją w wózku lub foteliku-nosidełku samochodowym. Poduszka motylek skutecznie eliminuje wstrząsy głowy dziecka podczas spacerów na nierównej powierzchni lub w trakcie przenoszenia dziecka w foteliku. Amortyzuje ruchy odcinka szyjnego kręgosłupa niemowlaka, który nie jest jeszcze w stanie trzymać stabilnie główki.

poduszki dla dziecka do wózków

Poduszka ergonomiczna dla dziecka

Coraz większą popularnością wśród nowoczesnych rodziców cieszą się poduszki ergonomiczne, zaliczane do poduszek specjalistycznych, wyposażone w dwa garby o różnej wielkości, które pozwalają maluszkowi na uzyskanie prawidłowej pozycji w czasie snu. Dzięki temu dziecko zachowuje prawidłową, autonomiczną pozycję kręgosłupa, co pozwala uniknąć w przyszłości wady postawy. Poduszki ergonomiczne dla dzieci zostały zaprojektowana z myślą o maksymalnym podparciu i komforcie dla głowy, szyi i ramion. Pianka, z której są wykonane poduszki ergonomiczne reaguje również na temperaturę ciała, dopasowując się do niego, a przy tym zachowują wysoką sprężystość. Poduszki ergonomiczne wspierają prawidłowy rozwój fizyczny maluchów, przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Więcej o tym, jak wybrać odpowiednią poduszkę ergonomiczną dla dziecka przeczytasz tutaj: https://multirodzice.pl/jak-wybrac-poduszke-ergonomiczna-dla-dziecka/