Jako mamy – w trosce o zdrowie naszych maluszków – staramy się chronić ich organizmy przed działaniem szkodliwych czynników. Jednym ze sposobów walki z tego rodzaju zagrożeniami są probiotyki, zwane potocznie pożytecznymi bakteriami. Z niniejszego artykułu dowiemy się: co to jest probiotyk, jak działa oraz w jaki sposób możemy dbać o jego obecność w organizmie bobasa?

Co to jest probiotyk?
Pożyteczne bakterie pomagają zwalczyć biegunkę, zaparcia i chronią układ trawienny malucha

Pożyteczne bakterie pomagają zwalczyć biegunkę, zaparcia i chronią układ trawienny malucha (Źródło: www.edziecko.pl)

Probiotyki to preparaty oraz produkty zawierające odpowiednią ilość żywych, ściśle zdefiniowanych mikroorganizmów, takich jak: drożdżaki (Saccharomyces boulardii ) i bakterie probiotyczne (Lactobacillus casei ssp. rhamnosus – Lactobacillus GG, Lactobacillus casei strain Shirota, Lactobacillus casei DN-114 001, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus). Skolonizowane w przewodzie pokarmowym, unieszkodliwiają one na jego obszarze substancje, grzyby, wirusy i toksyny, zagrażające życiu i zdrowiu danego organizmu. Drożdżaki i bakterie probiotyczne stanowią zatem doskonałą linię obrony przed szkodliwymi mikroorganizmami, wzmacniając w ten sposób odporność. Pożyteczne bakterie odpowiadają także za właściwą kondycję układu trawiennego, będąc nieocenionym wsparciem w walce z biegunką, zaparciem, chroniąc przed problemami żołądkowymi oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia alergii. Co więcej, mikroorganizmy te naprawiają szkody, jakie w organizmie wyrządza antybiotykoterapia.

Probiotyki dla niemowląt
Probiotyki dodawane są między innymi do kaszek, jogurtów i deserków dla niemowląt

Probiotyki dodawane są między innymi do kaszek, jogurtów i deserków dla niemowląt (Źródło: www.mjakmama24.pl)

Najlepszym źródłem probiotyków dla najmłodszych jest mleko ich matki. Karmiąc dziecko piersią, dostarczamy do jego organizmu żywe kultury bakterii, które w naturalny sposób chronią jego organizm. Jako mamy karmiące musimy jednak pamiętać, by w naszej diecie nie zabrakło produktów probiotycznych, których  niemowlęciu nie wolo jeszcze jeść, a do których należą fermentowane napoje mleczne. Co więcej, probiotykami wzbogaca się mleka modyfikowane – początkowe  i następne – kaszki, desery oraz jogurty dla bobasów. Podając maluszkowi tego rodzaju produkty, dbamy zatem o właściwy poziom pożytecznych bakterii w jego organizmie. Preparaty, które zawierają dobroczynne szczepy możemy także zakupić w aptekach, gdzie dostępne są probiotyki dla niemowląt w formie saszetek.

Probiotyki to preparaty i produkty zawierające drożdżaki i bakterie probiotyczne, mające na celu ochronę organizmu przed wrogimi substancjami i mikroorganizmami. Jeśli chcemy, by naszemu maluszkowi nie zabrakło odpowiedniej ilości żywych kultur bakterii, karmiąc go swoim mlekiem nie powinnyśmy zapominać o odpowiedniej diecie. Dobroczynne dla zdrowia bobasa szczepy znajdziemy także w mleku modyfikowanym, kaszkach, deserach, jogurtach i specjalistycznych preparatach aptecznych.