Maleńki model fotografowany od pierwszych chwil po narodzeniu, rozkoszne niemowlę, jubilat podczas pierwszych urodzin, zabawy i przygody przedszkolaka itd. Zdjęcia dziecka to najwspanialsza pamiątka. Większość rodziców bez problemu wykonuje fotografie swoje pociechy – niektórzy używając po prostu smartfonów, inni mniej lub bardziej zaawanasowanym aparatem. Coraz częściej korzystają także z usług profesjonalnych fotografów. Można też doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie korzystając z odpowiednich szkoleń i kursów fotografii w Warszawie, Łodzi, Krakowie i innych miastach (organizowanych np. przez renomowaną Akademię Nikona).

Sesja dziecięca to wyzwanie

Dziecko jest modelem najwdzięczniejszym, ale stanowi także nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy rodzic, który zdecydował się na domową sesję fotograficzną. Niezależnie od tego czy robi się zdjęcia noworodkowi czy też radosnemu dwulatkowi, należy się do tego odpowiednio przygotować. Dotyczy to sprzętu, oświetlenia, akcesoriów, atrakcji (szczególnie dla starszych dzieci). Dobrze jest mieć pomysł na sesję, zabawy, tło, wystrój, ale jednocześnie trzeba być przygotowanym na zmianę planów, np. kiedy mały model czy modelka nie chce współpracować, nie zainteresuje się oferowanymi zabawkami, grami i atrakcjami.

studio fotograficzne

Fotografujemy dzieci – dobre rady

Planując wykonanie zdjęć dziecka we własnym zakresie, w domowym zaciszu czy też w plenerze, warto wziąć pod uwagę wskazówki i porady profesjonalistów oraz innych fotografujących rodziców. Dotyczą one nie tylko przygotowania sprzętu, czasu naświetlania itp. Techniczne zagadnienia są bardzo ważne, ale nikt nie przyswoi ich na kilka dni przed sesją. Dobrym pomysłem byłby na pewno profesjonalny kurs fotografii w Warszawie w Akademii Nikona, ale o tym później.

Zakładając, że rodzic daje sobie radę ze swoim aparatem, zna jego możliwości, posiada odpowiednie akcesoria, na pewno przydatne będą poniższe, praktyczne wskazówki:

 • Czysto techniczna porada – przygotujcie obiektyw krótszy i dłuższy. Szczególnie, że maluchy można śmiało portretować krótkim obiektywem, zbliżenia buzi, oczu, uśmiechów są idealnym tematem sesji dziecięcych.
 • W przypadku fotografowania starszych maluszków, które bawią się, biegają, grają, warto zaangażować się w „akcję”. Wraz z aparatem towarzyszyć spontanicznym aktywnościom, podążać za dzieckiem lub dziećmi w trakcie zabawy. Nie zapominamy o tym, że dzieci bawią się świetnie, ale szybko się nudzą, dlatego trzeba reagować na ich pomysły, zatrzymując w kadrze rozbawionych modeli.
 • Ruch leży w naturze dzieci, wykorzystując spust migawki można uchwycić wiele niezwykłych, zabawnych, wzruszających momentów.
 • Mały model, mała modelka, ale wyzwanie spore, dlatego dobrze jest mieć pomocnika w czasie sesji fotograficznej. Przyda się zarówno do technicznego wsparcia (np. przy oświetlaniu, ustawianiu blendy), jak i przy zabawianiu czy organizowaniu aktywności dziecka.
 • Pozornie łatwiejsza sesja noworodka, który przede wszystkim śpi, również stawia pewne wymagania. Warto pomyśleć nad tłem, oświetleniem, ale i nad klimatem sesji – może być m.in. retro lub pastelowo słodka. Dlatego niezbędne będą akcesoria, dekoracje, stroje. Taką sesję trzeba przeprowadzić sprawnie, szybko, np. kiedy najedzony, zadowolony maluszek śpi.

Profesjonalna sesja z dzieckiem i noworodkowa

Profesjonalna sesja fotograficzna to dziś wybór wielu rodziców, którzy coraz częściej decydują się na takie zdjęcia już w pierwszych chwilach życia maleństwa. Zalety zdjęć wykonywanych przez fotografa są dość oczywiste. Przede wszystkim jest przygotowany do pracy z małym modelem, modelką, do specyficznych wymagań takiej sesji. Wie jak zaaranżować atrakcyjne zabawy, scenerię, jak zająć i zainteresować dzieci. Taka sesja, niezależnie od wieku dziecka, może odbyć się w różnych okolicznościach i miejscach – w domu, w studio, w plenerze.

Szczególnie ważne dla rodziców jest uwiecznienie pierwszych tygodni życia dziecka. Sesje noworodkowe cieszą się bardzo dużym powodzeniem. W tym przypadku profesjonalizm i doświadczenie mają ogromne znaczenie. Noworodki są urocze kiedy śpią, zachwycają i wzruszają ich śmieszne minki, grymasy, pierwsze uśmiechy. Doświadczony fotograf bezbłędnie uchwyci te ulotne, ale jakże cenne chwile, szybko, bez przedłużania sesji, wykorzystując dobry nastrój wyspanego, najedzonego maluszka.

Bardzo istotne jest też zaplecze akcesoriów, gadżetów, stylizacji, które mają ogromny wpływ na klimat zdjęć.

sesja z dzieckiem - młoda dziewczyna

A może kurs fotografii dziecięcej…?

Dzieci są wdzięcznymi modelami od pierwszych chwil, przez wiele lat. Dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie się do fotografowania pociech. Profesjonalny kurs fotografii, np. w Warszawie w Akademii Nikona, to idealny sposób na zdobycie nowych umiejętności i podniesienie kwalifikacji. Nie tylko dla rodziców zakochanych w swoich pociechach, ale także dla fotografów, którzy chcą rozszerzyć ofertę o sesje dziecięce.

Doskonałym przykładem takiego szkolenia jest kurs fotografii w Warszawie – Fotografowanie dzieci i noworodków. Odkrywa tajemnice udanych zdjęć najmłodszych modeli, daje wiedzę w zakresie:

 • przygotowania tła, pracy z kolorami, fakturami, światłem,
 • aranżowania miejsca, atrakcji czy ułożenia maleńkiego modela,
 • użycia sprzętu, akcesoriów,
 • pracy w różnym oświetleniu, fotografowania w ciemnych pomieszczeniach,
 • edycji i obróbki zdjęć,
 • radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami i zachowaniami dzieci.

Taki kurs to idealny sposób na udane sesje domowe własnych pociech, na nowy biznes fotograficzny oraz na atrakcyjniejsze portfolio usług.