Lubimy opaleniznę, ale nie postarzające plamki. Niestety plamki te, zwykle idą w parze ze złotawym odcieniem skóry. Dlatego po wakacjach przebarwienia są bardziej widoczne. Jak można usunąć je w gabinecie, a jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja skóry z przebarwieniami?

Zabiegi w gabinecie

Jesień to najlepszy moment na rozpoczęcie kuracji u dermatologa. Przebarwienia, tak jak opalenizna, z czasem lekko blakną. Jednak najlepiej je likwidować, gdy są jeszcze ciemne. Pochłaniają wtedy więcej energii lasera, dzięki czemu zabieg jest skuteczniejszy. W przypadku małych plamek wystarczą jedna, dwie wizyty w gabinecie, większe wymagają serii zabiegów. Efekty lasera nie pojawiają się jednak od razu. Urządzenie – najczęściej laser neodymowo-jagowy lub nowszy pikosekundowy – zmienia funkcjonowanie  komórek barwnikowych. Plamki rozjaśniają się stopniowo, końcowy rezultat widać po około 3 miesiącach. Alternatywą dla lasera są pilingi chemiczne. Najczęściej stosuje się kwasy: glikolowy, azelainowy, mlekowy lub lalaktobionowy, zwykle w różnych mieszankach. Procedura ta wymaga jednak nieco większej liczby zabiegów niż w przypadku lasera. Przez tydzień po pilingu skóra może się mniej lub bardziej łuszczyć – zależy to od użytego preparatu. Po kuracji rozjaśniającej trzeba unikać słońca.

Piling chemiczny

Piling chemiczny (Źródło: dojrzalakobieta.pl)

Domowa pielęgnacja na przebarwienia

W trakcie dnia najważniejsza jest ochrona przeciwsłoneczna. Promieniowanie UV to bowiem główna przyczyna powstawania przebarwień. Każda najmniejsza dawka słońca moze nasilać problem. Jeśli więc mamy skłonność do plamek, na dworze starajmy się przebywać w cieniu i stosować kosmetyki z najwyższym filtrem SPF 50 nawet w pochmurne dni. Kosmetyki rozjaśniające najlepiej działają w nocy, wobec tego niektóre składniki, jak retinol, można stosować tylko na noc. W kontakcie ze słońcem mogłyby wywoływać odwrotny skutek i nasilać przebarwienia. Ponadto w świetle dziennym wiele substancji aktywnych, jak witamina C, szybko się utlenia, a przez to przynosi słabsze efekty. Ważne są też regularne pilingi. Choć nie usuwają one głębszych przebarwień, to sprawiają, że wybielające kosmetyki lepiej się wchłaniają i są skuteczniejsze. Najlepsze efekty na wyraźne plamki dają preparaty punktowe lub skoncentrowane kosmetyki typu serum. W przypadku drobnych przebarwień na całej twarzy wystarczą rozjaśniające kremy.

Krem na przebarwienia nakłada się na noc

Krem na przebarwienia nakłada się na noc (Źródło: kobieta.wp.pl)

Przebarwienia po lecie można usunąć w gabinecie dermatologicznym, za sprawą lasera lub pilingów chemicznych, a także w domu stosując właściwą pielęgnację skóry w celu rozjaśnienia plamek.