Przewlekły kaszel u dzieci definiuje się jako objaw, który nie mija przez okres 4 tygodni. Niektórzy twierdzą też, że symptom ten powinien utrzymywać się przez 8 tygodni, gdyż dopiero wówczas można odróżnić przyczyny wirusowe kaszlu od innych. Nieustający kaszel u dziecka może być tylko suchy lub mokry bądź przechodzić z jednego rodzaju w drugi. Nie jest on chorobą, ale objawem schorzenia, które należy zdiagnozować. Co może zatem przyczyniać się do występowania przewlekłego kaszlu u dzieci?

Przewlekły kaszel jako objaw przeziębienia

Przeziębieniu zazwyczaj towarzyszy katar, który trwa od około 5 do7 dni. Jednak kaszel jest tym objawem infekcji, który utrzymuje się znacznie dłużej. Gdy dziecko ma przewlekły kaszel, a przechodziło przeziębienie, powinnyśmy podawać mu sporą ilość płynów, unikając przy tym soków cytrusowych i napojów gazowanych. Dobrze jest także codziennie nawilżać śluzówkę nosa dziecka przy użyciu sprayu, a na noc stosować nawilżacz powietrza. Na kaszel dla dzieci mogą sprawdzić się leki dostępne w aptece bez recepty lub mód, który ułatwi odkrztuszanie. Możemy również wypróbować syrop z cebuli lub z buraka. Jeśli oprócz kaszlu zauważymy u naszego dziecka gorączkowanie, brak apetytu, apatyczność lub wymioty spowodowane kaszlem, koniecznie skontaktujmy się z pediatrą.

Dziecku powyżej 1 roku życia można podać 1 lub 1/2 łyżeczki miodu na przewlekły kaszel

Dziecku powyżej 1 roku życia można podać 1 lub 1/2 łyżeczki miodu na przewlekły kaszel (Źródło: trzyznakismaku.pl)

Objaw alergii lub refluksu żołądkowo-przełykowego

Przewlekły kaszel może być również symptomem alergii, szczególnie wtedy, gdy towarzyszy mu łzawienie i swędzenie oczu oraz lejący katar. Objawy te mogą być sezonowe – i wiązać się przykładowo z reakcją na pyłki – jak również mieć charakter ciągły, gdy przyczyną jest alergia na roztocza czy sierść zwierząt. Walka z notorycznym kaszlem będzie wówczas polegała na wyeliminowaniu alergenu. Wskazane jest także odwiedzenie gabinetu alergologa czy pulmonologa, który ułatwi ocenę potencjalnego alergenu i walkę z nim.

W przypadku podejrzenia alergii dobrze jest udać się do alergologa

W przypadku podejrzenia alergii dobrze jest udać się do alergologa (Źródło: naukawpolsce.pap.pl)

Przewlekłym kaszlem u dziecka może się również objawiać refluks żołądkowo-przełykowy. Dolegliwość ta jest jednak trudna do zdiagnozowania i wielu rodziców nie wie, że ich dzieci się z nią zmagają. Tej chorobie towarzyszą zazwyczaj: wymioty, przewlekłe biegunki, chrypka, zakrztuszenia, dławienia i odmowa jedzenia. Oznaką refluksu może być także anemia i niewyjaśniony niedobór żelaza.

Przyczyną przewlekłego kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy

Przyczyną przewlekłego kaszlu może być refluks żołądkowo-przełykowy (Źródło: sosrodzice.pl)

A może astma?

Szczególny lęk wywołuje w nas wizja astmy u dziecka. Możemy podejrzewać, że przewlekły kaszel jest objawem astmy, w sytuacji, gdy nasze dziecko: ma świszczący oddech, ma zadyszkę, ból w klatce piersiowej, kaszle po aktywności fizycznej lub kaszle w nocy. Równie dobrze astma może dawać tylko jeden objaw – przewlekły kaszel. W większości przypadków jej występowanie wiążę się jednak z innymi objawami. Choroba ta bywa trudna do zdiagnozowania. Diagnozy nie ułatwia rodzaj standardowych testów diagnostycznych, których użycie u dzieci poniżej 6 roku życia może nie dać jednoznacznych wyników.

W razie podejrzenia astmy, należy skontaktować się z lekarzem

W razie podejrzenia astmy, należy skontaktować się z lekarzem (Źródło: mamdziecko.interia.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przewlekły kaszel u dziecka to symptom, któremu warto przyjrzeć się uważniej. Jego przyczyny mogą być różne, dlatego też nie wolno go ignorować.