Choć lato właśnie się skończyło, wiele z nas wciąż ma w pamięci słoneczne chwile spędzone tego roku nad morzem. Aby zatrzymać na dłużej wakacyjny nastrój w swoim domu, możemy postarać się o zaaranżowanie wnętrz w stylistyce, która przypomni nam o nadmorskich wojażach. O jaki styl chodzi? O styl marynistyczny. Czym się on charakteryzuje, jakie meble i dodatki do domu mogą wprowadzić marynistyczną atmosferę?

Styl marynistyczny – główne cechy
Marynistyczne pomieszczenia są jasne

Marynistyczne pomieszczenia są jasne (Źródło: blog.customform.co)

Styl marynistyczny to ponadczasowy trend zapoczątkowany jeszcze przez królową Wiktorię, która pewnego razu ubrała swojego czteroletniego syna w marynarski mundurek z okazji wycieczki statkiem. Pomysł ten na tyle spodobał się szerszej publiczności, że w latach 30 i 40 ubiegłego wieku, plażowicze nagminnie przywdziewali marynarskie stylizacje. Zainteresowanie nadmorskim stylem życia szybko przełożyło się także na sposób aranżacji wnętrz. Przetarte, drewniane meble, wyblakłe płótna, biało-niebieskie marynarskie pasy zaczęły być wprowadzane do miejskich domów. Styl ten po dziś dzień zjednuje sobie miłośników. Charakteryzuje się pogodną kolorystyką, dominacją bieli w połączeniu z granatem, błękitem i delikatnym turkusem. Obok wyrazistych barw pożądane są także kolory wypłowiałe przez słońce. Istotną rolę pełnią również odcienie kojarzone z plażą, między innymi: piaskowa żółć, miękka zieleń i ciemny brąz. Uzupełnieniem takich aranżacji są dodatki w żywym, czerwonym kolorze, które stanowią opozycję do morskich tonacji. Pomieszczenia w stylu marynistycznym są jasne, przestronne i dobrze oświetlone. Na ścianach znajdują się wzory o morskiej tematyce: liny okrętowe i muszle, natomiast okna i lustra przybierają okrągłe kształty. Styl marynistyczny to również drewno pokryte białą farbą lub zachowane w naturalnym, nieco poszarzałym kolorze.

Meble i dodatki
Dodatki w stylu marynistycznym

Dodatki w stylu marynistycznym (Źródło: westwing.pl)

We wnętrzach w marynistycznym stylu dominują naturalne tkaniny, w tym bawełniane poduszki, lniane zasłony i płócienne obicia. Styl marynistyczny wiąże się także z wprowadzeniem przynajmniej jednego elementu nawiązującego do tradycyjnych, wyspiarskich wyrobów ― na przykład kosza z trawy morskiej albo krzesła z rattanu lub wikliny. Pomieszczenia urządzone w stylu marynistycznym to prawdziwe skarbnice pamiątek. Uzupełnieniem biało-niebieskich stylizacji są subtelnie wyeksponowane dodatki, nawiązujące tematyką do elementów nadmorskiego krajobrazu i marynarskiego ekwipunku.

Jeśli chciałybyśmy wprowadzić nadmorski klimat do swojego domu, koniecznie zastanówmy się nad aranżacją wnętrz w marynistycznym stylu. Nie będzie ona wymagała od nas gruntownego remontu, czasami drobne zmiany i wykorzystanie wakacyjnych pamiątek może sprawić, że uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt.