Żadna z nas nie przepada za chwilami, gdy na naszym ciele pojawiają się rany. Bez względu na to, czy są one wynikiem drobnego ukłucia czy też głębszego cięcia, za każdym razem wywołują pewien dyskomfort i wymagają zastosowania odpowiednich środków, mających na celu ich odkażenie i przyspieszenie gojenia. Niemniej, niektóre typy skaleczeń są dużo bardziej poważne i uciążliwe, niż te, które zdarzają się nam na co dzień. Jakie są zatem typy zewnętrznych uszkodzeń ciała oraz jaki wpływ na skuteczne leczenie ran ma odpowiednia dieta?

Rany ostre i przewlekłe
Źródło: www.youtube.com

Przykładem rany ostrej może być skaleczenie się nożem (Źródło: www.youtube.com)

Rany, które goją się w stosunkowo krótkim czasie, zwykło się nazywać ranami ostrymi. Do nich zaliczają się liczne rodzaje urazów, takie jak: nakłucia igłą, oparzenia lub skaleczenia nożem. Natomiast uszkodzenia gojące się długo, a w niektórych przypadkach nie gojące się w pełni, nazywa się ranami przewlekłymi. Do ran przewlekłych zalicza się: odleżyny, rany powstałe na skutek zabiegu operacyjnego, a także bardzo poważne oparzenia. Warto także nadmienić, iż niewłaściwie postępowanie ze skaleczeniami ostrymi, może doprowadzić do ich przekształcenia się w urazy przewlekłe.

Leczenie ran a odpowiednia dieta
Dieta a rany

Dieta ma niebagatelny wpływ na gojenie się ran (Źródło: www.rankingdiet.pl)

Aby gojenie ran przebiegało sprawnie, nasz organizm potrzebuje odpowiedniej ilości składników pokarmowych, które umożliwią mu odbudowanie uszkodzonych struktur ciała. Jedzenie i picie właściwej liczby artykułów żywnościowych, zawierających potrzebne substancje, jest bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym na proces gojenia się ran. Działanie to jest szczególne ważne, w przypadku uszkodzeń przewlekłych. Jakie zatem składniki powinno zawierać pożywienie, przyjmowane podczas leczenia urazów? Przede wszystkim musi być ono bogate w węglowodany, które stanowią paliwo, potrzebne w procesie gojenia się ran. Co więcej, przyjmowana żywność powinna posiadać w swoim składzie białko. Jest ono bowiem wykorzystywane do budowy nowych komórek ciała, służących do naprawy uszkodzeń. W procesie gojenia potrzebny jest również szereg witamin i innych składników mineralnych (m.in. witamina A i cynk).

Wśród zewnętrznych uszkodzeń ciała wyróżnia się dwa główne typy ran: ostre i przewlekłe. Choć uszkodzenia ostre zwykle goją się stosunkowo szybko, nie należy ich bagatelizować, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że mogą się przekształcić w urazy przewlekłe. W leczeniu uszkodzeń skóry bardzo istotnym czynnikiem jest odpowiednio zbilansowana dieta: bogata w węglowodany, białko i inne składniki odżywcze.