Przeziębienie nie bierze sobie urlopu, dlatego nawet w okresie wakacji może zaatakować zarówno mamy, jak i ich pociechy. Schorzenie to potrafi być bardzo uciążliwe, a nieleczone często prowadzi do groźnych powikłań. Dzisiejszy artykuł pokrótce przedstawi nam metody, które w przypadku niedyspozycji zdrowotnej, sprawdzą się u każdej mamy. Wpis ten odpowie nam także na pytanie: co na przeziębienie dla dziecka będzie skutecznym, a zarazem bezpiecznym środkiem?

Jak walczyć z przeziębieniem?
Rosół na przeziębienie

Rosół to doskonały środek na przeziębienie (Źródło: www.sense-of-taste.com)

U każdej mamy na przeziębienie sprawdzi się przede wszystkim treściwy rosół z kury (z dodatkiem czosnku, selera, marchwi, pietruszki i ostrych przypraw). Zupa ta – ze względu na obecność wydzielanych podczas gotowania związków – ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe, które działają na wszystkie objawy przeziębienia. Walcząc z katarem możemy na dodatek przykładać na nasadę nosa zimne kompresy, najlepiej wzbogacone dodatkiem 2-3 kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego. Aby udrożnić nos, należy także robić inhalacje nad naparem z rumianku. Na kaszel sprawdzi się natomiast położenie termoforu z ciepłą wodą na klatkę piersiową lub wcieranie w nią kamfory (przed położeniem się spać). Bolące gardło złagodzą płukanki z wody i soli kuchennej. Ból głowy i mięśni pomogą nam natomiast pokonać masaże z wykorzystaniem różnych olejków, np. eukaliptusowego.

Co na przeziębienie u dziecka?
Przeziębienie

Przeziębione dziecko powinno pozostać w domu (Źródło: www.okiemmamy.pl)

Gdy tylko nasza pociecha zacznie odczuwać pierwsze symptomy choroby, warto pozostawić ją w domu. W przypadku podniesionej temperatury ciała (do 38 stopni Celsjusza), na głowę dziecka należy położyć chłodny kompres. Lek przeciwgorączkowy powinien być natomiast ostatecznością (gdy gorączka wyniesie powyżej 38 stopni Celsjusza). Na przeziębienie u malca sprawdzi się płukanie nosa wodą morską i podawanie mu do picia herbatki z miodem i cytryną. Warto także zastosować syrop na przeziębienie dla dzieci, który zawiera odpowiednie ekstrakty roślinne, łagodzące objawy choroby.

Zarówno w przypadku przeziębienia u mam, jak i dzieci, warto stosować naturalne metody łagodzenia przykrych symptomów choroby. Niemniej, jeśli samodzielne leczenie nie przynosi skutku, należy koniecznie skonsultować dany przypadek z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.