Aktywność fizyczna to element wpisany w ludzkie życie. Czasami jednak wskutek nagłego urazu, nieszczęśliwego wypadku lub przewlekłej choroby nie jesteśmy w stanie dostarczyć swojemu ciału odpowiedniej dawki ruchu. Wówczas, aby po zabiegach lub kontuzjach dojść do formy i nie doprowadzić do zaniku mięśni, warto rozpocząć rehabilitację. Dlaczego jest ona tak ważna i kiedy potrzebna? Podpowiadamy. 

Kiedy potrzebna jest rehabilitacja?

Rehabilitacja może być potrzebna osobom, które przebyły uraz mechaniczny lub przeżyły wypadek komunikacyjny, wskutek którego doznały uszczerbku na zdrowiu. Pomocna jest również dla pacjentów cierpiących na schorzenia układu krążenia, a także starszych osób, dla których samodzielny ruch stanowi duże wyzwanie. Może być prowadzona zarówno u dzieci jak u dorosłych.

Rehabilitacja po złamaniach

Jedyną z najpopularniejszych rehabilitacji jakie oferuje poradnia rehabilitacyjna w Rybniku, jest ta po złamaniach. Dzięki różnego rodzaju zabiegom i ćwiczeniom, które specjalista może nam zalecić, pozwala nam szybciej dojść do zdrowia. Zwłaszcza w przypadku urazów kończyn dolnych często dzięki niej uczymy się na nowo chodzić.

Ćwiczenia są więc jednym z najważniejszych elementów powrotu do sprawności. Dodatkowo w przypadku unieruchomienia kończyny zapobiegają one zanikom mięśni i zastojom krwi. Fizjoterapeuta pomaga nam przywrócić pełną mobilność mięśni i stawów.

Rehabilitacja po udarze

Udar jest bardzo poważnym zagrożeniem dla sprawności, dlatego należy dobrać indywidualnie terapię w taki sposób, aby jak najszybciej przywrócić wszystkie utracone funkcje w mózgu. W przypadku poważnych uszkodzeń tkanki mózgowej konieczna jest długotrwała rehabilitacja prowadzona w wyspecjalizowanym ośrodku.

Rehabilitacja po zawale

Rehabilitacja kardiologiczna to złożony proces, który przebiega pod czujnym okiem lekarza i fizjoterapeuty, a nierzadko również psychologa. Jej celem jest przywrócenie pełnej sprawności chorego. Zwykle rozpoczynana jest już w szpitalu, gdzie lekarze dążą do wypracowania pewnych nawyków, które umożliwią wypisanie chorego do domu.

Rehabilitacja po Covid-19

Obecnie jedną z najmłodszych dziedzin rehabilitacji jest ta po Covid-19. Często osoby, które przybyły tę chorobę, cierpią na duszności i inne dolegliwości, a ich sprawność fizyczna jest mocno obniżona. W takim przypadku łączy się wiele metod, aby przywrócić stan chorego sprzed zakażenia. Wśród nich wymienia się wszelkie techniki oddechowe, ale również korekcje postawy, czy mobilizację przepony i mięśni międzyżebrowych.