Drugi rok życia dziecka stanowi niezwykle interesujący, a zarazem intensywny moment jego rozwoju. Maluch zdobywa wówczas nowe umiejętności i odkrywa w sobie nieznane dotąd emocje. Każde dziecko rozwija się indywidualnie, wobec czego jego zachowanie może się nieco różnić od zachowań rówieśników. Niemniej jednak, niektóre tendencje psychiczne i fizyczne powtarzają się u większości dwulatków. Czym charakteryzuje się zatem rozwój psychofizyczny dwulatka?
Rozwój fizyczny i motoryczny
Dwulatek zazwyczaj mierzy około 86 centymetrów i waży około 13 kilogramów. Maluch w tym wieku posiada umiejętność wchodzenia i schodzenia po schodach, kopania i rzucania piłki, skakania, biegania oraz chodzenia do tyłu. Dzieci dwuletnie powoli zaczynają panować nad swoją fizjologią, mogą zatem uczyć się korzystania z nocnika. Co więcej, malec w wieku dwóch lat potrafi zwykle odpychać się nogami na 3-kołowym rowerku, umie pić z kubeczka, jeść łyżeczką, a także otwierać drzwi za pomocą klamki. Dwulatek jest również w stanie zbudować wieżę z 7 klocków oraz narysować obrazek, posługując się długopisami, kredkami i flamastrami. Maluszek potrzebuje w tym okresie około 14 godzin snu na dobę, a przed spaniem wymaga spełnienia pewnych rytuałów, w tym: napicia się, zjedzenia czegoś, przytulenia się lub poczytania bajki. W tym wieku pojawiają się u dzieci pierwsze senne koszmary.
Rozwój emocjonalny, intelektualny i społeczny
Dziecko w wieku dwóch lat jest bardzo silnie przywiązane do swoich opiekunów. Potrafi już okazywać uczucia, dlatego przytula się do nich i jest w stanie ich pocieszać. Dwulatek zazwyczaj wstydzi się jednak nieznajomych i nie bawi się z innymi dziećmi, robi to wyłącznie obok nich. W tym wieku malec może już wykonywać proste polecenia od rodziców oraz naśladować dorosłych. Maluszek w tym okresie zaczyna dostrzegać swoją odrębność, pragnie niezależności, staje się uparty i chce się znaleźć w centrum uwagi. Popada również w skrajne emocje. W wieku dwóch lat u dziecka kształtuje się poczucie humoru. A co z intelektem dwulatka? Z racji uświadomienia sobie swojej odrębności, malec zaczyna nazywać siebie swoim imieniem i używa słów: ja, moje. Jest też w stanie wyróżnić podstawowe części ciała, słuchać krótkich historii i z zaciekawieniem przeglądać książeczki. Dwulatek zadaje już pytania: co to?, tworzy krótkie zdania, interesuje się tym, w co jest ubierany, używa czasowników, powtarza słowa i nadaje imiona swoim zabawkom.
Rozwój dwulatka przebiega na kilku płaszczyznach: sferze fizycznej i motorycznej oraz emocjonalnej, społecznej i intelektualnej. Aby wspomóc prawidłowe wzrastanie maluszka, dobrze jest dbać o jego jadłospis. Można uzupełnić go o specjalne witaminowe suplementy, przeznaczone dla dzieci.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.