Pierwsza kąpiel noworodka może okazać się sporym wyzwaniem dla jego rodziców. Ich obawy wydają się być zupełnie naturalne, bo ciało bobasa jest jeszcze bardzo delikatne. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić kąpiel takiego maluszka? Co ile kąpać noworodka? Ne te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Częstotliwość pierwszych kąpieli

Jak często należy kapać noworodka? Nowo-narodzonego bobasa trzeba myć w wanience raz lub dwa razy w tygodniu. Dlaczego tak rzadko? Początkowo maleństwo nie brudzi się zanadto, bo jeszcze się nie przemieszcza.

Noworodki nie przemieszczają się, przez co nie brudzą się zbyt szybko

Noworodki nie przemieszczają się, przez co nie brudzą się zbyt szybko (Źródło: mjakmama24.pl)

Wykonując kąpiel noworodka oraz tuż po niej, należy używać wyłącznie delikatnych kosmetyków, dedykowanych dla niemowląt (https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/skora-dziecka/). Malca powinno kąpać się w zwykłej, czystej wodzie. Niektóre maluszki od początku lubią kąpiele i wodę, ale są również i takie, które głośno protestują przy próbach zanurzania ich w wodzie. Warto zatem samodzielnie przekonać się, co lubi nasze maleństwo. Jeśli raz na jakiś czas zrezygnujemy z wykąpania dziecka, dobrze jest przynajmniej umyć jego buzię oraz pupę za pomocą wacików, zwilżonych ciepłą wodą.

Rezygnując z pełnej kąpieli, warto przynajmniej starannie przemyć buzię i pupę dziecka.

Rezygnując z pełnej kąpieli, warto przynajmniej starannie przemyć buzię i pupę dziecka. (Źródło: mamabrzuszekimaluszek.pl)

Kąpiel noworodka – wskazówki

Przed przygotowaniem kąpieli dla noworodka, warto zadbać o odpowiednią temperaturę w miejscu, gdzie będzie przebiegała. Optymalna temperatura takiego pomieszczenia to 25 stopni Celsjusza. Następnie dobrze jest odpowiednio wyposażyć kącik do kąpieli. Wanienkę najlepiej umieścić na stabilnym stelażu lub na stole. Obok niej warto umiejscowić przewijak, ubranka dziecka, pampersy, mydełko, myjkę, ręcznik, pieluszki tetrowe, waciki, maści, puder, oliwkę i letnią wodę do przemywania oczek.

Kącik do kąpania maluszka

Kącik do kąpania maluszka (Źródło: magicznydomek.blogspot.com)

Dno wanienki powinno się wyścielić natomiast pieluszką tetrową, by w trakcie kąpieli malec nie wymykał się z naszych rąk.

Pieluszki tetrowe

Pieluszki tetrowe (Źródło: akpolbaby.pl)

Następnie należy przygotować wodę do kąpieli. Właściwa jej temperatura to 37 stopni Celsjusza. Można ją sprawdzić za pomocą termometru lub własnego łokcia. Wystarczy, że do wanienki nalejemy około 10 centymetrów wody (licząc od dna). Przy zanurzaniu dziecka należy unikać moczenia jego pępka, dopóki sam nie odpadnie i się nie zagoi. Dla zachowania ostrożności możemy w trakcie kąpieli przykryć pępek dziecka pieluszką tetrową lub gazikiem. Szczególną uwagę należy poświęcić przemywaniu oczu i uszu bobasa. Możemy to robić  przy użyciu przegotowanej wody i zwilżonej nią pieluszki. Podczas kąpieli każdy nasz ruch musi być łagodny i spokojny, tak by niepotrzebnie nie stresować noworodka.

Kąpiel noworodka to spore wyzwanie dla młodych rodziców. Takiego maluszka dobrze jest kąpać raz lub dwa razy w tygodniu. Kąpiel bobasa powinna być starannie przygotowana i musi przebiegać w sposób przemyślany i spokojny.