Skóra na pupie maluszka narażona jest na ciągłe podrażnienia. Przyczynia się do tego przede wszystkim jej delikatna budowa, wysoka chłonność i łatwość tracenia przez nią wody, a także jej ciągły kontakt z niesprzyjającą zawartością pieluszki. Niestety, drażniące działanie moczu oraz wpływ szkodliwych enzymów z kupek, może prowadzić do odparzeń pieluszkowych. Co powinnaś jako mama zrobić, by ułatwić swojemu bobasowi noszenie pampersa? Poznaj zasady dziennej pielęgnacji skóry pośladków u noworodków i niemowląt, która sprawi, że twój maluch będzie mógł cieszyć się pełnym komfortem, pomimo noszenia pieluszki.

Higiena na wysokim poziomie

Pampersy

Źródło: www.asplaneta.pl

Być może wyda Ci się to oczywiste – ale warto o tym wspomnieć – że podstawą prawidłowej troski o skórę pośladków najmłodszych, powinna być częsta zmiana pampersów. Wymieniaj zatem pieluszki swojemu bobasowi, od razu po pojawieniu się w nich kupki. Co więcej, zawsze pamiętaj o kilkakrotnym wietrzeniu pupy malucha w ciągu dnia. Podczas zmiany pampersa, przemywaj skórę noworodka za pomocą płatków kosmetycznych, namoczonych w przegotowanej wodzie, naparze z nagietka lub rumianku. W przypadku starszego dziecka, możesz umyć jego pupę pod bieżącą wodą, z wykorzystaniem mydła dla niemowląt. Chusteczek nawilżających używaj natomiast wyłącznie w razie konieczności, czyli tylko wtedy, gdy znajdujesz się poza domem. Wybierając pampersy dla swojej pociechy, pamiętaj, że warunkiem zapewnienia bobasowi komfortu w trakcie noszenia pieluchy, jest także dobranie jej właściwego rozmiaru. Podczas zakupu pampersów zwracaj zatem uwagę na to, by nie były one za duże lub za małe na twojego malucha- co mogłoby skutkować obtarciem jego delikatnej skóry.

Kosmetyki, które sprzyjają twojemu bobasowi

Maść

Źródło: www.aptekaslonik.pl

Do prawidłowej pielęgnacji pupy maleństwa niezbędne mogą się okazać również odpowiednie kosmetyki. Powinna je zawierać nawet twoja wyprawka do szpitala. Warto schować do niej delikatną maść ochronną do skóry niemowląt. Przy każdej zmianie pieluszki, nakładaj bobasowi na skórę krem pielęgnacyjny, maść przeciw odparzeniom, maść z alantoiną i d-pantenolem. Za każdym razem stosuj tylko cienką warstwę produktów, tak aby na skórze dziecka nie powstały grudki, mogące dodatkowo ją drażnić. Istotnym warunkiem jest także dokładne osuszanie pupy bobasa, przed położeniem na nią  preparatów ochronnych.