Alergie skórne u noworodków i niemowląt mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Do niektórych z nich, zalicza się działanie substancji, zawartych w niewłaściwie dobranych środkach chemicznych, mających kontakt z delikatną i wymagającą skórą najmłodszych. Dowiedzmy się zatem, jak możemy uniknąć błędów, mogących prowadzić do alergii skórnych u naszych pociech.

Zadbaj o dodatkową profilaktykę

Dym papierosowy

Źródło: www.sfora.pl

Nie zawsze jesteśmy w stanie ochronić nasze dzieci przed wystąpieniem uczulenia, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, powinnyśmy starać się to robić. Aby zatem ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii u noworodka lub niemowlaka, najlepiej jest karmić go w sposób naturalny, czyli własną piersią. Mleko matki dostarcza bowiem dziecku wielu cennych składników pokarmowych, wzmacniając jego odporność i przyspieszając dojrzewanie jego układu pokarmowego. W związku z tym – jak wynika z badań lekarskich – u dzieci karmionych piersią, znacznie rzadziej pojawiają się alergie. Naturalny pokarm sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy matka dziecka stosuje odpowiednią dietę, wykluczającą produkty mogące przynieść szkodę dziecku lub podziałać na niego uczulająco (zioła, alkohol, przetworzona żywność). Chcąc przeciwdziałać wystąpieniu uczulenia u bobasa, powinno się również unikać kontaktu z dymem papierosowym oraz przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach.

Odpowiednie kosmetyki i środki piorące

Proszek dla niemowląt

Źródło: www.bdsklep.pl

Pielęgnacja skóry najmłodszych, mająca na celu uchronić nasze pociechy przed alergią, powinna się opierać na odpowiednim doborze środków chemicznych, z którymi skóra naszych pociech będzie miała kontakt. Warto w związku z tym poświęcić więcej uwagi, na zakup kosmetyków i środków piorących, w które zaopatrujemy się jako młode mamy. Myjąc nasze bobasy nie możemy stosować zwykłych mydeł oraz preparatów pieniących się. Warto także wystrzegać się produktów perfumowanych, które bardzo łatwo uczulają. Także w przypadku oliwek i wszelkiego rodzaju maści ochronnych, musimy zachować rozwagę. Powinny być one przeznaczone dla niemowląt i stosowane w rozsądnych ilościach. Do mycia włosów maluszków używajmy tych samych preparatów, które wykorzystujemy do mycia ich skóry lub stosujmy w tym celu specjalne szampony dla małych dzieci. Aby u naszych pociech nie wystąpiła alergia na proszek do prania, powinnyśmy używać tylko specjalnych środków piorących, posiadających pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Co więcej, ubranka maluszków pierzmy osobno, dbając o dokładne wypłukiwanie resztek środków piorących, poprzez  nastawianie pralki na program z podwójnym płukaniem.