Pryszcze, zaskórniki, zaczerwienienia, przebarwienia i błyszcząca skóra to objawy dobrze znane osobom borykającym się z trądzikiem.  Niedoskonałości mogą w znacznym stopniu niekorzystnie wpływać na samopoczucie i samoocenę kobiet, zmagających się z tą przykrą przypadłością. Odpowiednie leczenie dermatologiczne i zastosowanie leków przeciwtrądzikowych może przynieść doskonałe efekty. Jednak bardzo istotne są także odpowiednie nawyki, czyli prawidłowe przyzwyczajenia, które wykonujemy podczas każdego dnia. Takie czynności mogą wzmocnić pozytywne skutki leczenia dermatologicznego. Jak w poszczególnych częściach dnia postępować, by skóra trądzikowa była w widocznie lepszej kondycji?

Jak zaczynasz dzień?

Już od samego rana pracujemy nad właściwą kondycją swojej skóry. Jak dobrze zacząć dzień, posiadając skórę trądzikową? Najważniejsze jest nawilżenie skóry. Co rano po obudzeniu dobrze jest w tym celu wypić szklankę wody. Wśród porannych rytuałów  należy przeznaczyć czas na dokładne umycie twarzy delikatnym środkiem myjącym o naturalnym pH, nieposiadającym w swoim składzie mydła. Następnie dobrze jest zastosować tonik do twarzy i lekki krem, dedykowany cerze trądzikowej. Wykonując poranny makijaż, warto odrzucić kosmetyki na bazie tłuszczu, które mogą zatykać pory i powodować powstawanie zmian skórnych. Dobrze jest wybierać za to kosmetyki niekomedogenne (beztłuszczowe), na przykład produkty mineralne.

Dzień zaczynamy od wypicia szklanki wody

Dzień zaczynamy od wypicia szklanki wody (Źródło: pixers.pl)

Skóra trądzikowa a codzienne zajęcia

Na pewne okoliczności nie mamy wpływu, jednak możemy ograniczyć ich niekorzystne skutki. Na przykład pracując w klimatyzowanym i ogrzewanym biurze, możemy odczuwać suchość skóry. W takim wypadku dobrze mieć pod ręką beztłuszczowy kosmetyk nawilżający, który zapewni skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Podczas dnia postarajmy się też ograniczyć dotykanie twarzy, by uniknąć w ten sposób przenoszenia na skórę brudu i łoju. Jedząc przekąski unikajmy produktów o wysokim indeksie glikemicznym oraz produkty mleczne, które mogą nasilać objawy trądziku. Dla dobrego samopoczucia kluczowa jest także aktywność fizyczna, dlatego warto pokusić się o regularne ćwiczenia – pamiętając, by po takiej aktywności umyć ciało i twarz. Dbając o odpowiednią kondycję skóry dobrze jest też unikać picia alkoholu. Odwadnia on bowiem skórę i może pozbawić ją ważnych witamin oraz związków odżywczych.

W ciągu dnia nie należy dotykać twarzy nieumytymi rękami

W ciągu dnia nie należy dotykać twarzy nieumytymi rękami (Źródło: kobieta.gazeta.pl)

Wieczorna rutyna

Skóra trądzikowa – jak również każda inna – wymaga wykonania starannego demakijażu. Pozostawiony na noc makijaż zatyka pory i może powodować pryszcze. Co więcej, resztki makijażu wstrzymują procesy odnawiania skóry, zachodzące, gdy śpimy. Dobrze jest poświęć więc chwilę na to, by dokładnie oczyścić twarz przed snem. Powstawanie wykwitów może również wywołać niedobór snu. Warto zatem odprężyć się i zrelaksować przed snem i zadbać o to, by spędzić „w ramionach Orfeusza” wystarczającą ilość czasu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Skóra trądzikowa wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Dbając codziennie o jej kondycję, możemy spodziewać się oczekiwanych efektów.