W naszej codziennej kuchni – spośród ptasich mięs – zwykle króluje kurczak lub indyk. Znacznie rzadziej na naszych stołach pojawia się mięso z kaczki lub gęsi. A praktycznie niespotykane są potrawy, w których główną rolę gra bażant, perliczka lub kuropatwa. Mięsiwa te przypominają nam raczej o staropolskich specjałach. Niemniej, obecnie również warto pokusić się o przygotowanie wartościowego i smacznego posiłku z niepopularnych ptasich mięs. W dzisiejszym artykule znajdziemy trzy proste przepisy na bażanta, perliczkę i kuropatwę.
Bażant pieczony
Do przygotowania potrawy będziemy potrzebować takich składników jak:
- 1 bażant (około 1 kilograma)
- 20 dekagramów słoniny
- 20 dekagramów masła
- soli
- pieprzu
Sposób przyrządzania:
Na początku bażant powinien być przez nas natarty solą i pieprzem. Następnie 10 dekagramów słoniny kroimy w słupki i szpikujemy nią udka i piersi. Resztkę kroimy w plasterki i owijamy nimi całego ptaka, a potem dokładnie obwiązujemy go nitką. W brytfannie rozpuszczamy 10 dekagramów masła. Wkładamy do niej bażanta i pieczemy przez około 15 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza, polewając masłem. Pod koniec pieczenia zdejmujemy słoninę, aby bażant ładnie się przyrumienił.
Perliczka pieczona z pieczarkami
Do przyrządzenia perliczki będziemy potrzebować:
- 1 perliczki (około półtora kilograma)
- 4 cienkich plastrów słoniny
- 4 cebul
- 30 dekagramów pieczarek
- 10 dekagramów sera żółtego
- 5 łyżek masła
- soli
- pieprzu
Sposób przygotowania:
Perliczkę myjemy i osuszamy. Do środka wsypujemy starty żółty ser wymieszany z solą i pieprzem. Pierś posypujemy solą i pieprzem, obkładamy plastrami słoniny, związujemy i zrumieniamy w brytfannie z połową masła. Dodajemy pieczarki i dusimy 10 minut. Cebulki i pieczarki układamy wokół perliczki. Pieczemy 1 godzinę w temperaturze 220 stopni Celsjusza, często polewając sosem. Po upływie tego czasu potrawę wyjmujemy z piekarnika. I perliczka pieczona z pieczarkami gotowa! Inny smakowity przepis na perliczkę pieczoną, tym razem z pomarańczami, znajdziemy klikając tutaj.
Kuropatwy w śmietanie
Niezbędne produkty potrzebne do przygotowania kuropatw w śmietanie to:
- 2 kuropatwy (około 2 kilogramów)
- olej do smażenia
- 1 łyżeczka mąki
- 1 szklanka śmietany 18 %
- 7 ziaren jałowca
- natka pietruszki
- sól
- pieprz
Sposób przyrządzania:
Kuropatwy płuczemy, osuszamy, kroimy na połówki i nacieramy solą zmieszaną ze zmiażdżonym jałowcem. Połówki kuropatw obsmażamy na oleju. Zalewamy śmietaną z mąką, dodajemy szklankę wody, solimy i dusimy do miękkości. Podajemy posypane natką pietruszki.
Nie mając pomysłu na atrakcyjne danie obiadowe, koniecznie zapoznajmy się z przepisami na pieczonego bażanta, perliczkę pieczoną z pieczarkami oraz kuropatwy w śmietanie.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.