Gdy twoje niemowlę  krzyczy, pręży się, zaciska rączki, a jego brzuszek jest wzdęty, tym co pomoże mu najbardziej będzie twój spokój, opanowanie i podjęcie zdecydowanych kroków, mających na celu uśmierzenie jego bólu. Jeśli wspomniane objawy pojawiły się u twojego maluszka, a ty czujesz się bezradna, przede wszystkim zatem nie panikuj, tylko koniecznie przeczytaj ten artykuł i  poznaj sprawdzone sposoby na kolkę u najmłodszych.

Ciepła kąpiel lub okład

Ciepła kąpiel

Źródło: www.edziecko.pl

W przypadku kolki, ciepła kąpiel może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie twojego dziecka. Aby zadziałać na brzuszek dzidziusia rozkurczająco, w trakcie takiej kąpieli polewaj go wodą i delikatnie masuj. Pomocne może się także okazać dolanie do wody, w której kąpane jest niemowlę, płynu z lawendą (przeznaczonego dla najmłodszych), co zadziała bardzo odprężająco na rozdrażnione maleństwo. Kolkę można również złagodzić poprzez zastosowanie okładu z ciepłej, świeżo wyprasowanej pieluszki lub termoforu napełnionego ciepłą wodą i ułożenie dziecka na boku, w pozycji embrionalnej. Dzięki temu niemowlę poczuje się bezpiecznie i łatwiej pozbędzie się nagromadzonych w brzuszku gazów.

Pozycja na brzuchu i delikatny masaż

Jeśli twoje maleństwo zmaga się z bólem, ulgę może mu przynieść wykonanie delikatnego masażu brzuszka. Podczas ataku kolki, ułóż najpierw malca na sobie, tak by jego brzuszek dotykał twojego brzucha, w tym czasie masując jego plecki. Taka pozycja pozwoli nieco rozgrzać obolałe mięśnie pociechy. Następnie połóż malucha na pleckach i masuj jego brzuszek okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Używaną podczas masażu rękę, możesz posmarować oliwką do ciała i w ten sposób rozgrzać brzuch dzidziusia. Masaż możesz również wykonać przez przeprasowaną żelazkiem pieluszkę tetrową lub za pomocą miękkiej butelki z ciepłą wodą. Taki zabieg pobudzi pracę jelit dziecka i ułatwi mu pozbycie się nagromadzonych gazów. Masaż tego rodzaju można powtarzać kilka razy, tak często, jak okaże się to konieczne.

Tulenie i noszenie na rękach

Pozycja pomagająca w przypadku kolki

Źródło: www.polki.pl

Sprawdzonym sposobem na kolkę jest także noszenie dziecka w pozycji, która przyniesie mu ulgę – na przedramieniu, brzuszkiem do dołu bądź z głową opartą o dłoń lub zagięcie łokciowe. Możesz również opracować własną metodę noszenia maluszka, która okaże się dla niego wygodna i bezpieczna. Zazwyczaj najprzyjemniejszą pozycją dla niemowląt jest jednak leżenie brzuszkiem na brzuchu mamy lub taty. Bliskość rodziców i odczuwanie bicia ich serca, działa bowiem na dzieci uspokajająco, a miarowe oddechy opiekunów delikatnie masują ich brzuszki.