Wszyscy ci, którzy marzą o wnętrzach utrzymanych w eleganckiej, ponadczasowej konwencji, z łatwością pokochają nowojorski szyk. Czym charakteryzuje się styl nowojorski we wnętrzach? Na to pytanie odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Styl nowojorski – charakterystyka

Najważniejsze, na co musimy zwrócić uwagę urządzając mieszkanie w stylu nowojorskim, to wysokojakościowe materiały, klasyczne formy i niezwykłe przywiązanie do znaczenia detali. Meble wypoczynkowe posiadają proste, opływowe kształty. Obite są szlachetnymi tkaninami, takimi jak welur czy aksamit. Ich oparcia i siedzenia zdobione są efektownym pikowaniem. W kącikach wypoczynkowych prym wiedzie symetria – na przykład dwie kanapy  często ustawia się naprzeciwko siebie. Na meblach wypoczynkowych nie brakuje dekoracyjnych poduszek. Podłogi zdobią eleganckie dywany w marokańskie wzory, a w oknach wiszą ciężkie, mięsiste zasłony, sięgające aż do ziemi. Pomieszczenia w stylu nowojorskim mają być przytulnie, ale także pełne elegancji.

Pikowana sofa w stylu nowojorskim

Pikowana sofa w stylu nowojorskim (Źródło: sfmeble.pl)

Apartament w stylu nowojorskim

Apartament w stylu nowojorskim (Źródło: domzpomyslem.pl)

Doskonała symetria

Doskonała symetria (Źródło: mieszkaniezpomyslem.pl)

Kolory

We wnętrzach nowojorskich rządzi szlachetna, stonowana, a zarazem zróżnicowana kolorystyka. Dominujący kolor bazowy to około 70% kolorystyki we wnętrzu, natomiast kolor uzupełniający stanowi 20%. Do tego dodaje się 10-procentowy barwny kontrapunkt. Kontrastowe mogą być bibeloty i wszelkie dodatki. Nowojorczycy najczęściej stawiają na łagodne barwy neutralne, takie jak beż, ecru, szarości, pudrowe róże i żółcienie. Stylizacje nowojorskie nie boją się też odcieni zdecydowanych: szmaragdu, rubinu, biskupiego fioletu czy mięty. Ciekawym zabiegiem może być także wykorzystanie białej sztukaterii ściennej, która doda stylizacji luksusowego charakteru.

Wnętrze z gustowną sztukaterią ścienną

Wnętrze z gustowną sztukaterią ścienną (Źródło: mchome.pl)

Wielu designerów twierdzi, że stworzenie spójnej i gustownej aranżacji w stylu nowojorskim nie należy do najłatwiejszych, jednak nie należy się przez to zrażać. Wykorzystanie wymienionych powyżej podpowiedzi, może ułatwić odpowiednią aranżację wnętrz w stylu nowojorskim.