Mieszkańcy Italii od lat słyną z dobrego smaku i na całym świecie zyskują wielu naśladowców, którzy czerpią inspirację z włoskiej mody, architektury i kuchni. Jeśli my także należymy do grona miłośniczek atmosfery słonecznych Włoch, koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym postem. Omówimy w nim pokrótce, czym charakteryzuje się styl włoski we wnętrzach i jakie elementy dekoracyjne warto wprowadzić do swojego mieszkania, by nadać mu nieco śródziemnomorskiego klimatu.

Styl włoski – kolory, wzory i materiały
Włoskie wnętrza utrzymane są w stonowanej kolorystyce, którą rozświetlają kolorowe dodatki

Włoskie wnętrza utrzymane są w stonowanej kolorystyce, którą rozświetlają barwne akcenty (Źródło: www.designersipl.blogspot.com)

Wnętrza we włoskim stylu są eleganckie i nowoczesne. Panuje w nich harmonia oraz wyrafinowane odcienie bieli, beżu, szarości i czerni. Pojawiają się tam także akcenty czystych kolorów, takich jak: turkus, błękit, fiolet i czerwień. Styl włoski to również efekty przenikających się pigmentów, inspirowane barwionym szkłem weneckim. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu przeważają gładkie, pozbawione deseni obicia oraz dywany i zasłony, niekiedy delikatnie zdobione w geometryczne lub organiczne wzory. We wnętrzach tych pojawiają się także jednolite, połyskujące powierzchnie mebli, wysmakowane sztukaterie i weneckie stiuki. Materiały wykorzystywane w takich mieszkaniach są zwykle bardzo szlachetne i luksusowe, należą do nich: naturalne drewno, kamień, wysokiej jakości płytki ceramiczne, skóra, szkło i porcelana.

Elementy dekoracyjne w stylu włoskim
Żaluzjowe okiennice to element, który do mieszkania wprowadzi prawdziwy włoski klimat

Żaluzjowe okiennice to element, który do mieszkania wprowadzi prawdziwie włoski klimat (Źródło: www.dom.wp.pl)

Jeśli chcemy zaczerpnąć inspirację z włoskiej stylistki dekorowania wnętrz, przede wszystkim pamiętajmy o umiarze i powściągliwości w dobieraniu dodatków. Elementami dekoracyjnymi – charakterystycznymi dla stylu włoskiego – które możemy przemycić do swojego mieszkania są między innymi: żaluzjowe okiennice, niebanalne oświetlenie, wszechobecne dzieła sztuki i fantazyjne detale, na przykład w postaci wazonów.

Styl włoski we wnętrzach to przede wszystkim umiłowanie harmonii, elegancji i nowoczesności. Mieszkania urządzone w tym stylu charakteryzują się wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, niebanalnych dodatków i nawiązaniami do tradycji oraz sztuki. Chcąc przenieść nieco włoskiego klimatu na nasz rodzimy grunt, przede wszystkim powinnyśmy pamiętać o umiarze i powściągliwości, dotyczącej doboru elementów wyposażenia wnętrz.