Choć wiskoza należy do grupy włókien sztucznych, posiada wiele właściwości, które czynią z niej naprawdę wartościowy materiał. Jest bardzo przewiewna, powstaje z naturalnego surowca i często stosowana jest jako zamiennik jedwabiu bądź bawełny. Dzisiejszy post poświęci nieco uwagi wspomnianemu materiałowi i udzieli nam odpowiedzi na następujące pytania: jak produkowane są włókna wiskozowe i czym się charakteryzują?
Produkcja wiskozy
Do produkcji wiskozy wykorzystuje się celulozę, pozyskiwaną z takich drzew jak: świerk, sosna i buk. W początkowej fazie rozdrabnia się drewno i tworzy z niego masę, która następnie jest formowana w arkusze. Pod wpływem ługu sodowego i innych specjalistycznych substancji, arkusze z drzewnej masy nabierają odpowiednich właściwości. Po zakończeniu tego procesu przetwarza się je na ciecz, przypominającą swoją konsystencją miód. Już wtedy płyn ten zwie się wiskozą. Kiedy wiskoza zostaje odfiltrowana, cienkimi strugami wlewa się ją do kwasu siarkowego, gdzie następnie zastyga w nici. Z tak pozyskanego surowca wytwarza się przędzę, której potem nadaje się odpowiednie właściwości.
Wiskoza – właściwości
Wiskoza należy do włókien, które łatwo przepuszczają powietrze i pozwalają oddychać ciału. Jest zatem nieoceniona w trakcie upałów, kiedy inne materiały – takie jak poliester – zawodzą. Włókna wiskozowe doskonale chłoną także wilgoć, dzięki czemu zatrzymują ludzki pot, tym samym zapewniając komfort noszącym je osobom. Materiał ten ma także dwie podstawowe wady: łatwo się gniecie i jest podatny na odkształcenia. Warto również zaznaczyć, że wiskozę należy prać wyłącznie w niskich temperaturach, skrupulatnie przestrzegając wskazówek, zamieszczonych na metkach.
Wiskoza to włókno sztuczne, pozyskiwane z celulozy. W trakcie upalnego lata, materiał ten jest wręcz nieoceniony. Z łatwością przepuszcza on powietrze i pochłania niechciany pot, zapewniając skórze komfort. Należy jednak pamiętać, że włókno to jest także bardzo delikatne i wymaga starannej pielęgnacji.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.