Receptury na przedłużanie trwałości roślin jadalnych znane były już od czasów starożytnych. W tamtym okresie, owoce gotowano w tym celu w miodzie, natomiast warzywa traktowano solą. Z czasem zaczęto odkrywać nowe metody konserwowania produktów żywnościowych. Dziś możemy korzystać z szerokiej gamy przepisów na przetwory, zaczerpniętych z naszej rodzimej kuchni, jak i z dorobku innych kultur. Jeśli marzymy o jesiennej spiżarni, wypełnionej zawekowanymi słoikami, koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym wpisem i poznajmy receptury na kiszone cytryny i marynowane cebule.
Przetwory z kiszonych cytryn
Kiszone cytryny to przysmak kuchni marokańskiej, wykorzystywany jako dodatek do mięs i sałatek. Aby przygotować w swojej własnej kuchni przetwory z cytryn, będziemy potrzebowały następujących produktów:
- 10-12 sztuk niewoskowanych cytryn
- 200 gramów soli gruboziarnistej
- 2 liście laurowe
- 2 papryczki chili
Niewoskowane cytryny przelewamy wrzątkiem i szorujemy szczoteczką. Umyte cytrusy zalewamy w misce z zimną wodą i moczymy je przez kilka godzin. Połowę cytryn kroimy na ćwiartki, natomiast z drugiej ich części wyciskamy sok. Na dno dwóch wyparzonych litrowych słoików wsypujemy po 1 do 2 łyżek soli. Następnie wkładamy do nich ćwiartki cytryn, które przesypujemy resztą soli i przekładamy liściem laurowym oraz papryczką chili. Całość zalewamy świeżo wyciśniętym sokiem, w razie konieczności dodając do niego nieco wrzącej wody. Słoiki zamykamy szczelnie, odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Na gotowe przetwory musimy czekać miesiąc.
Cebula marynowana
Aby przygotować cebulę marynowaną, potrzebujemy takich produktów jak:
- 1,5 kilograma cebuli
- 1 szklanka 10% octu
- 3 szklanki wody
- 2 łyżki soli warzonej jodowanej
- 2 łyżki cukru
- po 5 sztuk ziarenek ziela angielskiego i pieprzu
- 5 liści laurowych
- kilka gałązek świeżego tymianku
Cebule obieramy z łupin, odcinamy ich ogonki i nacinamy z jednej strony, delikatnie dzieląc je palcami na cząstki. Układamy je – niezbyt ściśle – w wyparzonych słoikach, na wierzchu umieszczając gałązkę tymianku. Następnie w garnku gotujemy ocet z wodą, solą, cukrem i przyprawami. Wrzącą zalewę dodajemy do słoików i szczelnie je zamykamy. Dno dużego garnka wykładamy ściereczką, wstawiamy do niego słoiki i zalewamy je do połowy wysokości gorącą wodą. Przetwory pasteryzujemy przez 10-15 minut (od momentu zagotowania). Marynowaną cebulę studzimy, stawiając słoiki do góry dnem.
Domowe przetwory to doskonały sposób na przedłużenie trwałości warzyw i owoców. Możemy je potem przez kolejne miesiące konsumować i wykorzystywać jako dodatek do innych potraw. Przykładem takich wyrobów mogą być kiszone cytryny i marynowane cebule, które w jesiennej kuchni przysłużą się każdej z nas.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.