Październik to zwykle miesiąc nagłego wzrostu liczby przeziębień u dzieci i dorosłych. Jeśli nasze dziecko również zapadło na tego typu infekcję i walczy z towarzyszącym jej katarem, bacznie przyglądajmy się przebiegowi tej choroby. Nagromadzone w nosie malca bakterie i wirusy mogą przenieść się do zatok przynosowych i spowodować wstąpienie tam stanu zapalnego. Czym objawia się zapalenie zatok u dziecka i jak należy je leczyć?
Objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Najczęściej – w 75 % przypadków – schorzenie to wynika z działania wirusów i przebiega bardzo łagodnie. Jak dochodzi do wirusowego zapalenia zatok? Infekcja kataralna upośledza przepływ powietrza pomiędzy nosem a zatokami i sprzyja wnikaniu wirusów. Malec kaszle, ma katar, zaczyna kichać, z nosa leci mu przezroczysta, wodnista wydzielina.
Zazwyczaj dziecko ma również podwyższoną temperaturę. Taki stan rzeczy zwykle utrzymuje się od 7 do 10 dni. A co jeśli do wirusowego zapalenia zatok dołączy nadkażenie bakteryjne? Wtedy mówimy o ostrym zapaleniu zatok, które objawia się ropną wydzieliną z nosa, mogącą wypływać przez nozdrza przednie lub ściekać po tylnej ścianie gardła. Infekcja ta charakteryzuje się także zatkaniem i niedrożnością nosa, wysoką gorączką i kaszlem, utrzymującym się w ciągu dnia i nasilającym się w porze nocnej.
Zapalenie zatok – leczenie
Walcząc z wirusowym zapaleniem zatok, przede wszystkim powinnyśmy płukać dziecku nos solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej i pilnować, by wydmuchiwało ono z niego regularnie wydzielinę. Do noska malucha możemy również wpuszczać krople zawierające np. oksymetazolinę. Warto jednak pamiętać, iż takich kropli nie należy podawać dziecku dłużej niż tydzień.
Choremu malcowi możemy także zaaplikować syrop na zatoki dla dzieci, a w przypadku gorączki, wspomóc go paracetamolem. Jeśli zapalenie zatok utrzymuje się dłużej niż 10 dni, konieczna jest wizyta u pediatry. Jest ona także niezbędna w przypadku zapalenia bakteryjnego, wymagającego włączenia antybiotykoterapii.
Zapalenie zatok to schorzenie o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Infekcja wirusowa ma najczęściej łagodny przebieg i wymaga leczenia objawowego. Nadkażeniu zatok bakteriami towarzyszą z kolei poważniejsze objawy, które muszą być zwalczane antybiotykoterapią. Zapalenie zatok może przybrać także formę przewlekłą, dlatego jeśli utrzymuje się ono u naszej pociechy dłużej niż 10 dni, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.