Kwas foliowy jest witaminą z grupy B (B9 lub B12), której nazwa pochodzi od łacińskiego słowa folianum, czyli liść. Witamina ta znana jest też jako folacyna, folan i kwas pteroiloglutaminowy. Pełni ona ważną rolę w organizmie każdej z nas, będąc szczególnie potrzebną w okresie ciąży. Z dzisiejszego wpisu dowiemy się, jak na funkcjonowanie organizmu wpływa kwas foliowy i w jaki sposób należy go dawkować, w zależności od potrzeb każdej z nas.

Rola kwasu foliowego
Kwas foliowy reguluje rozwój komórek nerwowych u płodu

Kwas foliowy reguluje rozwój komórek nerwowych u płodu (Źródło: www.edziecko.pl)

Kwas foliowy, tak jak inne witaminy, pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Miedzy innymi bierze on udział w syntezie kwasów nukleinowych, będąc kluczowym składnikiem w procesie wzrostu i rozmnażania. Folacyna uczestniczy także w produkowaniu hormonu szczęścia – serotoniny, wpływając korzystnie na nasz system nerwowy, mózg i przyczyniając się do tworzenia nowych czerwonych krwinek. Witamina B12 wspomaga również sprawne funkcjonowanie wątroby, jelit i żołądka oraz tworzenie soku żołądkowego. Co więcej, zmniejsza ona ryzyko wystąpienia wielu rodzajów nowotworów i pomaga radzić sobie ze stresem. Badania naukowe wykazały, że niedobór kwasu foliowego we krwi może nawet przyczyniać się do wystąpienia depresji. Folacyna niezbędna jest także w okresie ciąży, ponieważ reguluje ona rozwój komórek nerwowych u płodu.

Kwas foliowy – dawkowanie
W okresie ciąży i w trakcie starania się o dziecko należy suplementowac kwas foliowy, w dawce co najmniej 0,4 mg na dobę.

W okresie ciąży i w trakcie starania się o dziecko, należy przyjmować kwas foliowy w dawce co najmniej 0,4 mg na dobę. (Źródło: www.wapteka.pl)

Folacyna dostarczana jest naszemu organizmowi za pośrednictwem żywności, pod postacią folianów. Są one bardzo wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, promieni słonecznych oraz niskiego pH. Znaczne straty kwasu foliowego następują zatem w czasie przetwarzania i gotowania żywności. Świeże warzywa liściaste przechowywane w temperaturze pokojowej, mogą stracić w ciągu 3 dni nawet do 70% początkowej zawartości folianów. Dlatego mimo zbilansowanej diety, bardzo często konieczna jest dodatkowa suplementacja kwasu foliowego, szczególnie w okresie ciąży. Jak zatem należy dawkować folacynę? Wpisując w przeglądarkę frazę: „kwas foliowy dawkowanie„, znajdziemy informację o tym, że każda kobieta starająca się o dziecko, powinna profilaktycznie przyjmować dawkę 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Niemniej, w czasie ciąży tego rodzaju suplementację zawsze należy uzgadniać z lekarzem ginekologiem. Zwykle do końca pierwszego trymestru ciąży zaleca on przyjmowanie kwasu foliowego w dawce  od 0,4 do 1 mg na dobę. Niekiedy konieczne może się również okazać zażywanie go w drugim i trzecim trymestrze ciąży, w ramach profilaktyki anemii. Jeśli natomiast poród mamy już dawno za sobą, ale nie chcemy narażać się na niekorzystne skutki niedoboru folacyny, powinnyśmy dostarczać naszemu organizmowi od 180 do 200 mcg kwasu foliowego dziennie, pod postacią odpowiedniej diety i suplementacji. Niewskazane jest (poza zaleceniem lekarza w konkretnym przypadku) przekraczanie dawki 1,5 mg syntetycznego kwasu foliowego na dobę.

Kwas foliowy, czyli witamina z grupy B, pełni bardzo istotną rolę w organizmie każdej z nas. Przyczynia się ona do prawidłowego przebiegu procesu wzrostu i rozmnażania, odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego oraz pokarmowego. Stanowi ona także nieocenione wsparcie w okresie ciąży, gdy kształtują się komórki nerwowe płodu. Jeśli staramy się o dziecko, zaleca się, byśmy przyjmowały około 0,4 mg folacyny dziennie. Będąc w ciąży, najlepiej jest z kolei ustalać tego rodzaju suplementację z lekarzem ginekologiem.