Toskania to doskonały kierunek na wakacyjną, rodzinną podróż. Bliskość gór, morza, malowniczych wzgórz i średniowiecznych zabytków, sprawia, że w tym regionie Włoch nie można się nudzić. Szczególne wrażenie na turystach robią toskańskie miasteczka. Wzrok podróżnych przyciągają ich wąskie uliczki, historyczne kamienice i place, najlepsze restauracje i świetne lody, które można zajadać w scenerii toskańskich wzgórz z winnicami. Które toskańskie miasteczka koniecznie trzeba zobaczyć?

Toskańskie miasteczka: San Gimignano

San Gimignano to miejscowość – a zarazem gmina – we Włoszech, w regionie Toskania, w prowincji Siena. Miasto to często określane jest mianem “średniowiecznego Manhattanu”. Dlaczego? Wynika to z faktu, że w przeszłości mieszkańcy miasta budowali domy z bardzo wysokimi wieżami. Wieże te miały charakter obronny. W razie ataku na miasto, mieszkańcy domów wchodzili po drabinach na coraz wyższe kondygnacje. Wciągając drabiny na górę, odcinali w ten sposób drogę nieprzyjaciołom. Mieszkańcy często rywalizowali między sobą o to, kto wybuduje wyższą wieżę. Jak wysoka mogła być taka wieża? Najwyższy dopuszczalny poziom wyznaczała wieża ratusza. Niegdyś w San Gimignano były aż 72 wieże, ale florenccy najeźdźcy z czasem rozkazali, by większość z nich rozebrać. San Gimignano to typowy archetyp włoskiego miasteczka. Sercem miasta jest trójkątny plac Piazza della Cisterna. Od roku 1273 stoi tu studnia – cysterna – która przez wieki zaopatrywała w wodę całe miasto. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest pochodząca z XII wieku romańska kolegiata Santa Maria Assunta. San Gimignano to miejsce warte odwiedzenia, w 1990 roku zabytkowe Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

San Gimignano - miasto wież

San Gimignano – miasto wież (Źródło: mytours.it)

Toskańskie miasteczka: Volterra

Volterra położona jest w samym środku Toskanii, w prowincji Piza. Ponieważ miasto to położone jest na wzgórzu, było zamieszkiwane już od czasów neolitu. Począwszy od VIII w.p.n.e. osiedlali się tam Etruskowie. Miejscowość została otoczona murami obronnymi, zza których roztacza się rozległy widok na okoliczne wzgórza. Uliczki Volterry są strome i wyłożono je kamiennymi płytami. Centrum miasta wyznacza Piazza dei Priori, z charakterystycznym dla tego miejsca Palazzo dei Priori. Jest to najstarszy ratusz w Toskanii. Po dziś dzień mają w nim swoją siedzibę lokalne władze. Naprzeciwko tego budynku stoi Palazzo Pretorio, niegdysiejsza siedziba władz. Składa się ona z kilku budynków posiadających wieżę, powstałą jako jedna z pierwszych w mieście. U podnóża murów miejskich, po stronie północnej, w zbocze wzgórza wkomponowany został rzymski amfiteatr. Jego budowę rozpoczęto w I w.p.n.e. Za teatrem tym widać z kolei pozostałości rzymskich łaźni.

Uliczki Volterry

Uliczki Volterry (Źródło: borghimagazine.it)

Zabytkowe toskańskie miasteczka, takie jak: San Gimignano lub Volterra to kwintesencja starych, malowniczych włoskich osad. Są nie tylko pełne zabytków, ale też przyciągają do siebie podróżnych niezwykłą atmosferą, wyśmienitą kuchnią, a przede wszystkim niezapomnianymi widokami.