Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób dermatologicznych na świecie. Uznawana jest ona głównie za przypadłość wieku dojrzewania, niemniej coraz częściej zmiany skórne w postaci trądziku pojawiają się u osób powyżej 25 roku życia. Co ciekawe, borykają się z nim także osoby po trzydziestce lub czterdziestce. Schorzenie to powszechnie postrzega się jako przejściową dolegliwość. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci od 20 do 54% dorosłych – zwłaszcza kobiet – zgłasza problemy trądziku. Schorzenie to zyskało nawet nazwę – trądzik u dorosłych. Jaka jest jego przyczyna i w jaki sposób należy z nim walczyć?
Trądzik dorosłych – etiologia
Jaka jest przyczyna występowania zmian trądzikowych u osób dorosłych? Badania prowadzone w tym kierunku często mają sprzeczne tendencje, nie odpowiadają zatem jednoznacznie na to pytanie. Zaburzenie rogowacenia w ujściach mieszków włosowych prowadzące do powstawania zaskórników, łojotok, stany zapalne i nadmierne namnażanie się bakterii acne, może mieć podłoże hormonalne. Zjawisko nasilania się trądziku szczególnie widoczne jest w trakcie zmian poziomów hormonów, do których zachodzi w przebiegu cyklu menstruacyjnego. Zaostrzenie problemów trądzikowych przed miesiączką jest bowiem obserwowane szczególnie u dorosłych kobiet po 33 roku życia. Innymi czynnikami, mogącymi wywierać wpływ na nasilenie i zaostrzenie trądziku dorosłych są: codzienne niepokoje i związany z pracą stres, dieta wysokoglikemiczna, a także palenie papierosów.
Trądzik u dorosłych – odpowiednie postępowanie
Forma leczenia trądziku u osób dorosłych zależna jest od stopnia nasilenia zmian i ich historii. Dlatego odpowiednie postępowanie wobec problemów skórnych powinno być ustalane dopiero po szczegółowym wywiadzie z dermatologiem. Do metod leczenia zalicza się: miejscowe stosowanie retinoidów i antybiotyków oraz doustne leczenie izotretoiną lub antybiotykoterapią. Jak już zostało zauważone, trądzik u dorosłych to problem złożony. Z tego też powodu, poza ustaloną z lekarzem kuracją dermatologiczną, warto także dokonać zmian w stylu życia oraz zastosować odpowiednią pielęgnację skóry. Takie postępowanie może prowadzić do ograniczenia problemów skórnych. Pielęgnacja cery powinna być wielowymiarowa. Dobrze jest oprzeć ją na dermokosmetykach. Stosowany krem do cery trądzikowej, a także środek do mycia skóry powinien zawierać składniki nawilżające oraz redukujące niedoskonałości. Warto, by takie produkty wykazywały działanie zmniejszające wydzielanie sebum, złuszczające oraz ograniczające rozwój bakterii. Dobry krem do cery trądzikowej powinien jednak zawierać także składniki kojące i łagodzące podrażnioną skórę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd biorą się problemy skórne u osób dorosłych. Właściwy sposób leczenia trądziku dobierany jest przez dermatologa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.