Jesienne, długie wieczory sprzyjają wypoczynkowi w wygodnym fotelu z wciągającą lekturą w ręku. Przykładem takiej powieści jest kryminał w starym stylu „Trzynaście zagadek” autorstwa Agaty Christie – Królowej Kryminału. O czym opowiada ta książka i co można napisać o jej słynnej autorce?

Agata Christie

Agata Christie urodziła się 15 września 1890 roku w Anglii. W wieku 11 lat, po śmierci ojca, zaczęła jeździć z matką po świecie. Był to początek jej życiowej pasji – podróżowania. W czasie pierwszej wojny światowej pracowała w aptece – stąd też wzięła się jej znakomita znajomość trucizn, którą wykorzystywała pisząc kryminały. Pierwszą powieścią, jaką napisała z postacią słynnego detektywa Herkulesa Poirota była „Tajemnicza historia w Styles”, wydana w 1920 roku. Z biegiem lat sympatia autorki do detektywa malała, kochali go jednak czytelnicy. Był tak popularny, że w 1975 roku po ukazaniu się książki „Kurtyna”, w której Poirot ginie, „New York Times” opublikował jego klepsydrę. Agata Christie napisała ponad 80 kryminałów, a w 14 z nich pojawiła się Panna Jane Marple – postać starszej pani detektyw o przenikliwym umyśle, rozwiązującej z powodzeniem zagadki kryminalne. Agata Christie stworzyła też kilka powieści obyczajowych pod pseudonimem  Mary Westmacott. Jej książki, przetłumaczone na około 100 języków, zostały wydane na świecie w liczbie ponad 2 miliardów egzemplarzy. W księdze Guinessa figuruje jako najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Większość twórczości Christie została sfilmowana. Na podstawie jej utworów powstały też sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry komputerowe. Pisarka zmarła 12 stycznia 1976 roku.

Agata Christie

Agata Christie (Źródło: giglee.in)

Trzynaście zagadek

Książka Agaty Christie „Trzynaście zagadek” to powieść detektywistyczna, która opowiada o Klubie Wtorkowych Wieczorów – zabawie w detektywa, w której uczestniczy panna Jane Marple. Oprócz niej uczestnikami zabawy są: lekarz, prawnik, malarka, pisarz i emerytowany detektyw Scotland Yardu. Wszyscy opowiadają dawne zagadki kryminalne, pozostawiając ich rozwiązanie starszej pani. Początkowo do tej detektywistycznej zabawy włączono pannę Marple z czystej uprzejmości, żeby jej nie urazić. Nikt nie przypuszczał bowiem, że staruszka dziergająca na drutach, wykaże się takimi umiejętnościami łączenia faktów i znajomością ludzkiej natury. Ostatnia trzynasta historia dzieje się w czasie rzeczywistym, w trakcie przebiegu spotkań Klubu Wtorkowych Wieczorów. Czy ją również rozwiąże starsza pani detektyw – amator?

Okładka książki "Trzynaście zagadek"

Okładka książki „Trzynaście zagadek” (Źródło: dodatkiwkiosku2.blogspot.com)

Powieść słynnej brytyjskiej autorki kryminałów „Trzynaście zagadek” to wciągająca lektura, która sprawi, że spędzimy jesienne wieczory w intrygującym towarzystwie panny Marple.