Aktualnie dzieci i młodzież dorastają otoczeni technologią, na co dzień korzystając z internetu i komputera czy smartfona. Spora ilość czasu spędzanego online coraz częściej prowadzi do uzależnień. Dotyka to zarówno kilkuletnich brzdąców, jak i starszaków. Jak rozpoznać objawy uzależnienia u malucha i w jaki sposób z nim walczyć?
Objawy uzależnienia od komputera i internetu
Korzystanie z internetu przez dzieci jest naturalne. Sieć stanowi źródło wiedzy niezbędne do nauki, a także sprzyja relaksowi i rozrywce. Często jednak czas spędzany przed ekranem znacznie wykracza poza prawidłowe ramy i zaczyna negatywnie wpływać na życie offline. Do uzależnienia może dojść niezależnie od wieku dziecka.
Nawet dwuletnie szkraby mogą wykazywać zbyteczne przywiązanie do ekranu. Tak małe brzdące nie powinny mieć dostępu do smartfonów czy tabletów, ale coraz częściej sprzęty te stają się ich ulubionymi zabawkami. Uzależnienie poznaje się np. po tym, że maluch traci zainteresowanie innymi rzeczami (puzzlami, klockami, przytulankami, książkami itd.) i wpada w panikę, gdy odbiera mu się urządzenie.
Wśród starszych dzieci uzależnienie zwykle dotyczy komputerów i smartfonów. Często wiąże się z nadmierną ilością godzin spędzanych na graniu w gry. Pierwszy objaw, jaki powinien Cię zainteresować, to fakt, że pociecha nie robi nic innego w czasie wolnym, a jedynie zatraca się w świecie wirtualnym.
Dziecko uzależnione od komputera opuszcza się w nauce, co widać, m.in. w ocenach czy opiniach nauczycieli podczas zebrań. Ponadto zaczyna mieć kłopoty z koncentracją i skupieniem się np. w czasie rozwiązywania zadań domowych czy przygotowywania się do sprawdzianu. Niepokojące bywa też zbyt emocjonalne podejście do gier komputerowych czy innych rzeczy, które dzieją się na ekranie.
Objawy uzależnienia dziecka od ekranu to także bardzo nerwowa reakcja w momencie ograniczenia dostępu do internetu czy urządzenia. Maluch może mieć przez to utrudniony lub osłabiony kontakt z rówieśnikami. Jego myśli zajmuje tylko świat online i to tam chce spędzać cały swój wolny (i nie tylko) czas. Niekiedy pojawiają się kłopoty ze snem.
Jak leczyć uzależnienie dziecka od smartfona?
Leczenie uzależnienia dziecka od gier czy internetu zależy od tego, jak bardzo zaawansowane są objawy. Gdy dostrzegasz pierwsze symptomy, jako rodzic możesz jeszcze wiele zdziałać. Spróbuj znaleźć maluchowi coś, co zainteresuje go w wolnym czasie poza ekranem. Dobry wybór to m.in. zajęcia sportowe.
Niekiedy w łagodzeniu objawów pomagają wyznaczone godziny korzystania z komputera i wprowadzenie kontroli rodzicielskiej. Jeśli domowe sposoby się nie sprawdzają, a dziecko staje się bardzo rozkojarzone, złe i reaguje paniką na brak dostępu do sieci, należy zgłosić się do specjalisty. Leczenie powinno przebiegać podczas terapii na podstawie wystawionej przez terapeutę diagnozy.
Zasady profilaktyki uzależnień od internetu
Problem z nadużywaniem nowych technologii wśród dzieci jest coraz poważniejszy, dlatego warto wdrożyć profilaktyczne zasady korzystania z sieci w swoim domu. Przede wszystkim od najmłodszych lat należy rozmawiać z maluchem o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą nadmierne korzystanie z internetu.
Poza tym powinno się wprowadzić wytyczne co do tego, kiedy i przez jaki czas wolno korzystać z urządzeń, a kiedy nie. Nie zaleca się np. stosowania rozpraszaczy w postaci ekranów podczas jedzenia. Niekiedy korzystanie z sieci to sposób na ucieczkę dziecka od problemów z rówieśnikami czy w szkole. Warto obserwować swoją pociechę i szczerze, otwarcie rozmawiać z nią o jej potrzebach i uczuciach, jakie jej towarzyszą.
Ty również nie możesz spędzać zbyt dużo czasu przed ekranem, ponieważ małe dzieci czerpią od rodziców bardzo wiele. Jeśli zobaczą, że mama i tata co chwilę spoglądają w ekran smartfona, też będą chciały to robić. Bądź dla swojego malucha przykładem i wsparciem, a kiedy czujesz, że sobie nie radzisz, nie bój się prosić o pomoc np. terapeuty.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.