Wózek dla dziecka jest jednym z najważniejszych elementów wyprawki każdego noworodka. W wózku maluszek spędza większość czasu, dlatego sprzęt powinien być przede wszystkim wygodny, bezpieczny oraz funkcjonalny. Zakup nowoczesnego wózka dostosowanego do potrzeb zarówno maleństwa, jak i rodziców, często stanowi poważny wydatek. Wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się nie lada wyzwaniem. Wielu młodych rodziców w trakcie kompletowania wyprawki dla maluszka zadaje sobie pytanie: „wózek – nowy czy używany?”.

Dlaczego warto kupić nowy wózek?

Przy pierwszym dziecku zdecydowana większość rodziców decyduje się zainwestować w nowy wózek. W ofercie poszczególnych producentów dostępne są różnorodne modele i wersje z bogatym wyposażeniem, które różnią się między sobą między innymi: wielkością i typem konstrukcji, wzorami, kolorystyką, materiałem, rodzajem i ilością kół czy dodatkowymi akcesoriami (takimi jak: torba, parasolka, osłonka, itp.). Nowy wózek jest idealnie czysty, estetyczny i pozbawiony śladów użytkowania. Posiada nie tylko odpowiednie atesty, ale również gwarancję. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek usterek, uszkodzeń czy wad rodzice mogą w każdej chwili bez problemu zwrócić produkt, oddać do naprawy lub po prostu wymienić sprzęt na nowy. Nowy wózek wyposażony jest w nowoczesne rozwiązania, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort maluszka. Niestety koszt zakupu takiego wózka jest dosyć wysoki i stanowi dla wielu rodziców poważne obciążenie domowego budżetu. Należy pamiętać również, że wózki dziecięce szybko tracą na wartości. Zakup nowego wózka może okazać się natomiast doskonałym rozwiązaniem dla rodziców, którzy planują w przyszłości kolejne dziecko lub dzieci.

Dlaczego warto kupić wózek używany?

Największy wpływ na decyzję rodziców o zakupie używanego wózka ma przede wszystkim… cena. Na rynku wtórnym (np. na różnorodnych portalach internetowych) można bowiem kupić model renomowanej firmy wykonany z materiałów za dużo niższą kwotę. Zazwyczaj jest to dwu- lub trzyletni sprzęt w bardzo dobrym stanie z normalnymi śladami użytkowania (takimi jak np. delikatne odbarwienia, zadrapania czy otarcia). Niestety wózek używany zazwyczaj nie posiada już gwarancji, dlatego w przypadku pojawienia się usterki rodzice nie mają możliwości złożenia reklamacji.

Jak kupić używany wózek?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego wózka, warto najpierw wybrać markę i model, a następnie obejrzeć sprzęt w sklepie stacjonarnym i porównać z ogłoszeniem. Aktualnie w internecie jest mnóstwo stron z ogłoszeniami dotyczącymi sprzedaży używanych wózków dziecięcych. W ogłoszeniu rodzice znajdą niezbędne informacje o danym modelu i jego stanie orz obejrzą zdjęcia. W razie konieczności mogą również skontaktować się ze sprzedającym. Warto rozpocząć poszukiwania wózka dla maluszka w swojej miejscowości lub województwie, co pozwoli zobaczyć wybrany model “na żywo”.

Ostateczna decyzja o wyborze wózka nowego lub używanego należy do rodziców, którzy najlepiej wiedzą, czego oczekują i jakie są ich możliwości finansowe.